Egy évvel azután, hogy Spanyolországban elfogadtak egy olyan törvényt, amely egy egyszerű adminisztratív eljárással lehetővé teszi a nem kérésre történő jogi megváltoztatását, az igényt benyújtó spanyolok száma közel 400 százalékkal megemelkedett – számolt be a European Conservative.
Európában ez az eddigi legszélsőségesebb szabályozás a „nemváltoztatással” kapcsolatban. A kiskorúaknak például nem szükséges minden esetben a szüleik beleegyezését kérniük a változtatáshoz, a felnőttek esetében pedig egy egyszerű kérelem benyújtása is elegendő. Spanyolország korábban csak abban az esetben engedélyezte a jogi nem megváltoztatását, ha az illetőt hivatalosan is nemi diszfóriával diagnosztizálták és hormonkezelésen vagy sebészeti beavatkozáson is átesett.
Ezzel szemben az Egyesült Királyságban nem sikerült elfogadtatni a szubjektív ön-beazonosításról szóló törvényt, ráadásul a kiskorúak hormonterápiáját is nemrég tiltották be. A francia szenátorok hasonló tilalmat követelnek, és a skandináv országok is elzárkóztak a gyakorlattól.
Az El Mundo című spanyol napilap szerint 2004-ben mindössze három embernek sikerült jogilag megváltoztatnia a nemét, míg 2023-ban már 5139 ember járt el így.
Ez naponta majdnem 15 embert jelent – négyszer többet, mint 2022-ben, amikor 1306 ember változtatta meg nemét az anyakönyvi nyilvántartásban. A törvény tavaly márciusi hatálybalépése óta 392 százalékkal nőtt a legális nemváltoztatások száma. A kérelmezők többsége, egész pontosan 64 százaléka, férfi volt.
Különös eset a „Nem Normatív Transzok” csoportjának színre lépése is, egy körülbelül 200 katonából és rendőrből álló csoport, akik mindenféle orvosi beavatkozás vagy hormonterápia nélkül megváltoztatták a jogi nemüket, férfiról nőre. Sok esetben azonban a nevüket és házas státuszukat megtartották. Egyes transz csoportok ezért csalóknak nevezték őket, ők azonban kitartanak döntésük mellett.
„Mi is ugyanolyan transzok vagyunk, mint a többiek” – nyilatkozták az egyesület forrásai az El Mundónak, mondván, hogy fontolóra veszik az őket kritizálók feljelentését „transzfóbia miatt”. Sokak szerint a férfi csoport tagjai pusztán azért változtatták meg a nemüket, hogy kihasználhassák a nőkre vonatkozó pozitív diszkriminációt.
,,Mindig vannak olyanok, akik visszaélnek a normával” – vette védelmébe a törvényt Ana Redondo, egyenlőségügyi miniszter – „Ha visszaélés történik, azt el fogják ítélni és [az elkövetők] megfizetnek érte.”
A csalás bizonyítása azonban nem lesz könnyű, hiszen a törvényt pont azzal a szándékkal alkották meg, hogy egy személy kinyilvánított nemét megerősítse, ne pedig megkérdőjelezze.