Az ALS-szel diagnosztizált Karsai Dániel a közelmúltban megtámadta Magyarország eutanázia tilalmát az Emberi Jogok Európai Bíróságán. A gyorsított eljárást élvező ügy meghallgatásán az ADF International is felszólalt, azzal érvelve, hogy az Emberi Jogok Európai Egyezménye Nyilatkozatának 2. cikke szerint az élethez való jogot védelem illeti meg, így Magyarország jogszabályi tilalmát tiszteletben kell tartani.
A jogvédő szervezet beadványában kiemeli az elkerülhetetlen visszaéléseket, melyek az élethez való jog biztosítékainak felszámolásakor lépnek fel. A beadvány szerint: ,,ezen rendelkezések jogból történő eltávolítása veszélyes helyzetet teremt, melyben sebezhető emberekre nyomást helyeznek, annak érdekében, hogy életüknek az attól való (indokolt vagy indokolatlan) félelem következtében véget vessenek, hogy terhet jelentenek a rokonaik, a gondozóik vagy a véges erőforrással rendelkező állam számára.”
„Bár Karsai úr állapota maximális együttérzést követel, nem vethetjük el az alapvető emberi jogaink védelmét. Magyarországot az európai és nemzetközi emberi jogi jogszabályok kötelezik arra, hogy védelmezze az emberi életet” – mondta Jean-Paul Van De Walle.
„Az élethez való jog sérthetetlen, minden más emberi jog alapja. Ennek ellenpárjaként nem létezik az ún. „halálhoz való jog”. Világszerte az országok igen csekély száma engedélyezi az asszisztált öngyilkosságot. Ahol a gyakorlat engedélyezett, a jogi ‘biztosítékok’ nem elegendők a visszaélések megelőzéséhez, és leginkább a társadalom sebezhető tagjainak okoznak kárt, beleértve az időseket, a fogyatékossággal élőket és a mentális betegségben vagy depresszióban szenvedőket. Továbbá az asszisztált öngyilkosság szükségszerűen emberi jogokat sértő kényszert eredményez az orvosok és mások számára, hogy véget vessenek az emberi életnek. Az öngyilkosságot jogosan tekinti a társadalom megelőzendő tragédiának, és ugyanennek a hozzáállásnak kell érvényesülnie az asszisztált öngyilkossággal kapcsolatban is. Megölni valakit sosem lehet a megoldás” – folytatta.
Az említett veszélyeket egyébként maga az Emberi Jogok Európai Bírósága is elismerte 2022 októberi döntésében a Mortier kontra Belgium ügyben, melyben a pert indító felet szintén az ADF International képviselte. Az esetben a Bíróság úgy ítélte meg, hogy Belgium megsértette az élethez való jogot Godelieva De Troyer eutanázia általi halála kapcsán. A Bíróság elmarasztalta Belgiumot az Ellenőrző Bizottsága (Control Commission) függetlenségének hiánya miatt, mely több mint 20 éve felügyeli az eutanázia gyakorlatát Belgiumban és állítólag a jogi biztosítékok „őrzőjeként” szolgált.
Szintén említésre került, hogy a World Medical Association és az Európa tanács egyaránt elutasítja az eutanáziát, valamint az is, hogy az Európa Tanács 46 tagállama közül csupán 6 legalizálta a gyakorlatot.
„Amint társadalmi szinten megnyitjuk az ajtót a szándékos emberölés előtt, nincs logikus megállási pont.
Hogyan különböztetjük meg azt a személyt, akit lebeszélünk a hídról, és azt a személyt, akit orvosuk kezeiben meghalni hagyunk? Az államnak kötelessége megvédeni az emberi élet alapvető értékét, és nem indíthatunk el olyan jogi változásokat, melyek ezt a kötelességet aláássák az egész társadalom kárára” – zárta Van De Walle.