A jó hír az, hogy létezik egy etikus, egészséges és tudományos alternatíva a termékenységtudatosságon alapuló módszerekben és a helyreállító orvoslásban. Szeretném erről a témáról figyelmükbe ajánlani az alábbi interjút Dr. Phil Boyle-lal.
Fájdalmas vagy rendszertelen a ciklusa? Itt egy kis hormonális fogamzásgátlás. Endometriózisa van? Ebben is segíthet. Pattanásos bőrrel kínlódik? Nem vicc, bizonyos esetekben lehet ez is egy felkínált megoldás. Egyre többeknek tűnik fel, hogy mint valami csodaszert, mindenféle problémára ezt írják fel a nőknek. Sok nő pedig a fogamzásgátlók okozta kellemetlen mellékhatások miatt szeretne más megoldást.
A fogamzásgátlók és a lombikprogram kockázatai
Az utóbbi években sorra jelentek meg a különböző tanulmányok a fogamzásgátlók, de különösképpen a hormonális fogamzásgátlók negatív hatásairól. A WHO a fogamzásgátlót első csoportba tartozó rákkeltő anyagnak minősítette. Az Oxfordi Egyetem kutatói nemrégiben felfedezték, hogy a hormonális fogamzásgátlás bármely formáját alkalmazók esetében óriási mértékben megnő a mellrák kockázata. A British Journal of Clinical Pharmacology tanulmánya pedig kimutatta, hogy aki „hormonális fogamzásgátlót használ, (…) annak több mint kétszeresére nő az esélye arra, hogy glaukómával diagnosztizálják”. Ez csak három példa a fogamzásgátlók veszélyeire.
A lombik különböző egészségügyi kockázatairól azonban még többnyire mélyen hallgatnak. Pedig itt is van miről beszélni. A méhen kívüli terhesség kockázata kétszeres, több a vetélés, a koraszülés, a nagy dózisú ösztrogén nagyobb kockázatot jelent a mell- és petefészekrák kialakulása szempontjából. Az így született gyermek esetében pedig nagyobb a rendellenesség veszélye, mint a természetes úton fogant gyermekeknél. És a sort még folytathatnánk.
Tehát komoly egészségügyi kockázatai vannak a fogamzásgátlóknak és a lombiknak. Sajnos azonban még kevesebb szó esik az etikai megfontolásokról.
Etikai megfontolások
Az egyes fogamzásgátlóknak különféle hatásmechanizmusuk van (pl. gátolják a petesejtnek a petefészekből való kiszabadulását). Több fogantatást gátló mechanizmusuk is van, de mind a spirálok (réz és hormonális), mind pedig a hormonális fogamzásgátlók (tabletta, injekció, tapasz stb.) egy úgynevezett beágyazódást gátló hatással is rendelkeznek, ami azt jelenti, hogy az új megfogant élet nem tud beágyazódni az anyaméhbe, például a méhnyálkahártya elvékonyítása miatt.
Az, hogy az élet a megtermékenyítéssel kezdődik tudományos tény. A Chicagói Egyetem felmérése is igazolja ezt. Több ezer, többségében választáspárti biológust kérdeztek meg, hogy mikor kezdődik az emberi élet. 95%-uk azt mondta, hogy az élet a megtermékenyítéssel veszi kezdetét. Tehát komoly probléma, hogy a spirálok és a hormonális fogamzásgátlók egyik mechanizmusa egy új élet halálához vezet.
Hasonló problémák merülnek fel a lombik esetében is. Általában sokkal több embriót hoznak létre, mint ahányat beültetnek.
A 2013-ban közzétett brit statisztikák meglepő adatokkal szolgálnak: 1996 és 2006 között 122 000 gyermek született IVF-eljárás útján Nagy-Britanniában, de közben 3,8 millió embriót hoztak létre. Továbbá „az embriók nagy része (80%-a), amelyet lombik-eljárásban hoznak létre és átültetésre kiválasztanak, nem tud beágyazódni vagy nem lesz belőlük élveszületés”.
Sok fel nem használt embriót kutatási célokra adományoznak, amely szintén etikai problémákat vet fel. Vannak, akik azt mondják, hogy ők csak egyetlen egy embriót fognak ,,létre hozatni”. De ez is azt jelenti, hogy ez az egy személy olyan helyre kerül, ahová normális esetben nem kerülne, és ez a hely nem biztonságos számára, ahogy a fenti statisztika is mutatja. Sajnos gyakori a lombik-eljárások során az úgynevezett szelektív redukciós abortusz is. Az orvosok több baba esetében nagyobb kockázatúnak ítélik meg a terhességet, mert nagyobb a valószínűsége a koraszülésnek. Ez azonban ártatlan emberi életek kioltását jelenti.
„A dolog másik oldala azonban az, hogy lehetséges ugyan, hogy egyszerre több baba valamennyivel nagyobb kockázatot jelent az anyának, ám a szelektív redukció általában jelentősen megnöveli az elvetélés veszélyét.
A szelektív redukciónál az elvetélések aránya elérheti a 33%-ot, s az anya elveszítheti az összes babát. Tehát valójában a koraszülés és az alacsony születési súly kockázatát felcseréltük az elvetélés veszélyére, ami elég jelentős ebben az esetben”- mondja Dr. Kendra Kolb, neonatológus.
Viszont ahogyan a cikk elején erre utaltam, van egy egészséges, tudományos és minden megfogant életet tiszteletben tartó alternatíva mind a fogamzásgátlókra, mind pedig a lombikra a cikluskövetésben és a helyreállító orvoslásban. A cikluskövetés azon alapul, hogy a nő egy vagy több biológiai jel (méhnyaknyák, vizeletben lévő hormonszintek, testhőmérséklet változásai) alapján beazonosítja, hogy mikor termékeny. Ezeket egy táblázatban vagy applikációban vezeti (más releváns információkkal együtt, mint például a premenstruációs tünetek). Tehát ez a módszer mind a terhesség elkerülésére, mind pedig annak elérésére is alkalmas. (Dr. Boyle klinikája például 40%-os élveszületési arányt produkált a lombik 24%-ával szemben. Ahogy Dr. Boyle fogalmazott: „a jó etika jó orvoslást jelent”.) Bizonyos egészségügyi problémák esetében, például a rendszertelen vagy fájdalmas menstruáció, endometriózis vagy meddőség esetén kivizsgálják, hogy mi áll ezeknek a hátterében és a kiváltó ok kezelésével helyreállítják a nő egészségét. A vetélések elkerülésében is tudnak segíteni.
A teljes interjú itt érhető el: