Nem könnyű ma hívő keresztényként az árral szemben úszni, de a közösségépítés krisztusi gyökerei ma is ugyanúgy képesek megtartani az embereket, mint 2000 évvel ezelőtt. A témáról, valamint a zsidó-keresztény kapocsról John McArthur, a dél-kaliforniai Grace Community Church lelkipásztora beszélt Ben Shapiro konzervatív politikai kommentátor, Sunday Special című műsorában.
Az egyház modern kihívásai
Az 1969 óta lelkipásztori szolgálatot ellátó McArthur, a modern protestantizmus problémájának nevezi meg, hogy a mai amerikai egyházak nem fordítanak elég gondot közösségeikben a transzcendenssel való kapcsolódásra, ami összezavarólag hathat az emberekre. Az amerikai társadalom szinte teljes mértékben online közösségekben éli az életét, a családok széttagoltak, az egyházaknak fontos lenne megteremteni a Feljebbvalóval és az egymással való találkozás lehetőségét.
McArthur úgy folytatja, egy hiteles keresztény közösségnek továbbra is a Bibliához hű erkölcsi normákat kell képviselnie a mai „abszolút szabadosság” kultúrájában. A lelkész problémának nevezi meg az amerikai protestantizmusban megjelenő alkalmatlan elöljáróságot is. A központi vezető szerv hiánya miatt, nagy az egyházi vezetők egyéni felelőssége, ezért ki kell iktatni a gyenge, inkompetens elöljárókat, mert kulcsfontosságú, hogy a pásztorok őszinte szívvel és hitelesen szolgálják a rájuk bízott közösséget.
A bennünk rejlő igazság
Shapiro kérdésére, hogy hogyan lehet megismertetni a keresztény hitet az emberekkel, McArthur azt válaszolja, hogy csak annak a hitnek van értelme, amelynek tárgya képes valóra váltani azt, amire valójában vágyunk. A hitünk meghatározza életünk alapköveit is, ezért kulcsfontosságú, hogy mi tölti ki bennünk a hit alakú űrt.
McArthur kifejti, hogy nem-hívők esetében elsőként az Ószövetség beteljesült próféciáira, a csodákra és Jézus Krisztus személyének történelmi igazolhatóságára fókuszál. Megjegyzi ugyanakkor, hogy az útkeresőket mindig Bibliaolvasásra bíztatja, mert a Szentírásból felismerhető az az isteni törvény, amely mindannyiunk szívébe bele van írva.
A felettünk álló Isten tagadása
A modern világ Jézust pacifistának gondolja, tanítását az elfogadással és a toleranciával azonosítja az uralkodó ideológia igazolására. Az igazság azonban az, hogy a képmutatás és a bűn felett Jézus sokszor megbotránkoztató, kemény ítéletet mondott, ami messze állt a pacifizmustól.
Ebből kiindulva a modern szülőknél is megfigyelhető egy manapság ideálisnak számító, mindent megengedő nevelési elv, amely nem foglal állást a keresztény erkölcsi rend mellett, hanem hagyja, hogy a gyerek szabadon eldöntse ő mit érez jónak. Ez a hedonista szabadság, amely a gyerekekre helyezi az erkölcsi rend felállításának felelősségét lényegében a keresztény morális rend elleni állásfoglalás a szülők részéről. Hosszútávon ez vezet a lázadó, elégedetlen fiatalsághoz, akiket manapság könnyen rabul ejt egy-egy ideológiai aktivista, mert hozzászoktak, hogy lényegében az ő akaratuk az Isten, amit ők éreznek az a világ közepe, írja le a jelenséget a lelkipásztor.
Shapiro és McArthur egyetértenek abban, hogy ez a folyamat a közösség megtartó erejével orvosolható. A lelkipásztor szerint egy hasonló gondolkodású, keresztény társasághoz tartozás segít az Isten által kijelölt úton maradni. A probléma ott kezdődik, hogy manapság nem divat elfogadni, hogy létezik olyan, hogy objektív igazság, ami felettünk áll, vagyis az emberek elutasítják a felettük álló Istent. A világot alkotó transzcendens tagadása végső soron pedig magának az embernek a tagadását is jelenti.
Az ember identitását nem az határozza meg, hogy éppen hogyan érzi magát, hanem sokkal inkább az, hogy miként viszi végbe hivatását, az életben betöltött felelősséggel járó szerepét.
Igazságtagadó szekularizmus
A lelkész egyetért Shapiroval abban, hogy egyre divatosabbá vált az amerikai politikusok körében, hogy állást foglaljanak morális kérdésekben is. Nem elhanyagolható az a tény, hogy az amerikai civilizáció alapját a keresztény értékek adták. Nem köthetünk kompromisszumot morális kérdésekben a politikai népszerűség javára. Arról, aki ma a Biblia értékeit rendező erőként szeretnénk látni a társadalomba, a média rögtön egy negatív, veszélyes keresztény nacionalista képét festi.
McArthur úgy véli, a jelenség a szekularizmus öröksége, amely gyűlöli az igazságot és megtesz mindent, hogy ellehetetlenítse.
Zsidók a keresztények szemében
Arra a kérdésre, hogy a keresztények hogyan látják a zsidókat, a lelkipásztor úgy válaszol, hogy Krisztushívőként szeretné, ha a zsidók is felismernék Messiásukat Jézusban. Isten a történelem során kitüntetett szeretettel nyilatkoztatta ki magát az izraelitáknak. McArthur azt ajánlja, hogy a választott nép tagjai olvassák az evangéliumokat és nyissák meg szívüket arra, hogy az Újszövetség kinyilatkoztatásából felismerjék Isten küldöttének üzenetét.
A teljes beszélgetés itt tekinthető meg: