,,A szexuális célú emberkereskedelemnek csak úgy lehet hatékonyan véget vetni, hogyha magával a szex vásárlás és eladás jelenségével is szembeszállunk”- mondta Lisa Correnti, a Center for Family & Human Rights (C-Fam) érdekképviseleti szervezet alelnöke az ENSZ központjában rendezett eseményen.
Emberkereskedelem túlélők és más érdekképviseleti szervezetek képviselői egyöntetűen hangsúlyozták, hogy a gyermekvédelem keretein belül szabályozni kell a pornó ipart, valamint azt, hogy felelősségre kell vonni a futtatókat és a prostitúcióért fizető férfiakat is.
„A szexuális kizsákmányolást csak úgy számolhatjuk fel, ha az emberkereskedőkre és a szexvásárlókra terheljük a felelősséget” – mondta Anna Ptak, a túlélők egyik vezetője, aki jelenleg a National Center on Sexual Exploitation ügyvezető igazgatójának asszisztense – ,,Ha senki sem fizet a szexért, akkor nincs igény a szexkereskedelemre sem.”
„A szexet vásárló férfiak teremtik meg a szexkereskedelem iránti igényt” – mondta Helen Taylor, az Exodus Cry alelnöke. Taylor bemutatta Benjamin Nolot legújabb dokumentumfilmjét is. A filmben – „Buying Her” – a nézők szexkereskedelem áldozataival és felépülő szexfüggőkkel készített mélyinterjúkat láthatnak. A dokumentumfilm feltárja, hogy a pornográfia és a prostitúció hogyan táplál közömbösséget az áldozatok szenvedése iránt.
Taylor aláhúzta az éltkor-ellenőrzési törvények szükségességét a gyermekek védelme érdekében. Azt is elmondta, hogy a pornóipar „a profitveszteségtől való félelem miatt” ellenáll a gyermekvédelmi erőfeszítéseknek.
Az Exodus Cry alelnöke arra is felhívta a figyelmet, hogy befolyásos nyugati országok és az általuk támogatott (úgy nevezett) emberi jogi csoportok, mint amilyen az Amnesty International, a prostitúció dekriminalizálására törekszenek. Ezt követően egy a London School of Economics, 150 országban végzett tanulmányát idézte, mely kimutatta, hogy ahol prostitúció legális, ott a szexuális célú emberkereskedelem is jelentősen megnövekedik.
Marcel Van der Watt, Ph.D., a National Center on Sexual Exploitation kutatóközpontjának az igazgatója is óva intett a prostitúció dekriminalizálásától. Végül Iulia-Elena Cazan a C-Fam munkatársa elmondta, hogy „ledöbbent”, amikor az ENSZ egyes ügynökségei a kiskorúak pornófogyasztását és prostitúcióhoz való folyamodását elfogadható jelenségként tálalták. Az ENSZ emberi jogi szakértői korábban egy jelentést is közzétettek, melyben a prostitúció teljes körű legalizálását szorgalmazták.