2020-ban Oregon volt az első amerikai állam, amely lehetővé tette a kis mennyiségű keménydrogok, köztük a heroin és a fentanil birtoklását. A szabályozást népszavazás útján fogadtatták el, a szavazók 58 százaléka állt a droghasználat oldalára. Négy év elteltével pedig éppen hatályon kívül helyezik a törvényt, miután óriási mértékben nőtt a bűnözés, az antiszociális viselkedésformák és a túladagolás miatti halálesetek száma az államban – hívja fel a figyelmet elemző cikkében az UnHerd.
Ha Oregon négy évvel ezelőtti lépése a liberalizációt hirdetők nagy győzelmét jelentette, a végkifejlet az ő súlyos vereségükként értelmezhető.
Vannak persze rivális magyarázat-kísérletek: egyes kommentátorok a koronavírus-járvány és a bezártság következményeiként, mások a George Floyd halála utáni woke-tüntetések (és pusztítások) hatásaként értelmezik a kialakult helyzetet, míg vannak, akik a lakhatási válsághoz, vagy éppen az opioidjárványhoz kötik. Ezeket a tényezőket azonban Amerika-szerte érzékelte a társadalom, a helyzet mégis Oregonban romlott drasztikusan. Ebben a nyugati államban 2020 óta 1530(!) százalékkal nőtt a drogfogyasztás halálos áldozatainak száma. Oregon intő példa, mert egyértelművé tette:
a kábítószer-használat legalizálása és a függőség kultúrájának kialakítása teljes tévút.
Tanulság ez a világ többi részének is, azoknak az országoknak, amelyek attól tartanak, hogy az opioidválság közeledik hozzájuk. Míg a fentanil több tízezer amerikait öl meg évente, Európa-szerte (egyelőre) százas nagyságrendben szedi áldozatait. A különbség nem arra vezethető vissza, hogy az európai szerhasználók igényesebbek lennének, vagy felénk etikusabb drogkereskedők uralnák a piacot, sokkal inkább a drogpolitika egyik szegmense, a hozzáférhetőség a kulcs.
Közegészségügyi katasztrófa fenyeget
Az európai kábítószerpiac fordulópont előtt áll. A szakemberek arra számítanak, hogy a szintetikus opioidok elárasztják a kontinenst, a heroinnál ötvenszer(!) erősebb fentanil pedig uralkodóvá válik. Ez a szer olcsón előállítható, könnyen szállítható és egyszerűen hozzákeverhető más drogokhoz. Ha mindez bekövetkezik, az közegészségügyi katasztrófát jelenthet földrészünkön.
Miközben pedig európai döntéshozók rendre a droghasználat liberalizációja mellett érvelnek, Oregon (és más liberális államok) példája talán gondolkodási szünetre ösztönözheti őket. Ahogy senki sem akarja, hogy európai nagyvárosok utcái úgy nézzenek ki, mint Philadelphia, Portland és San Francisco közterei, tele alig élő, éppen a drog hatása alatt álló, vagy két szerhasználat között ziláltan küszködő, munkanélküli, a minimális higiénés feltételeket is nélkülöző fiatalokkal.
A jelenségről a közelmúltban több megdöbbentő videó is készült, ezek közül itt látható az egyik (17 perces kisfilm):
Mostanra Portugáliában, a liberalizáció korábbi európai fellegvárában is drámaian romlott a helyzet. (Az ibériai ország volt az oregoni intézkedések ihletője is.)
A fentanil nevű szer megváltoztathatja azt, amit a drogpolitikáról gondolunk. Bármily erősek is az egyéni szabadságjogok, határozott korlátokra van szükségünk. Ebben az esetben például nem lehet kibújni a tiltás alól – hívja fel a figyelmet az UnHerd.
Ha Ön is függőséggel küzd, forduljon bizalommal felkészült, keresztény segítő szakemberekhez, szervezetekhez! RÉV Szenvedélybeteg-segítő Szolgálat a Katolikus Karitász működtetésében: https://karitasz.hu/rev Szenvedélybeteg-ellátás a Református Szeretetszolgálat égisze alatt: https://diakonia.hu/szolgalati-teruletek/szenvedelybeteg-ellatas/ Szenvedélybeteg-ellátás a Baptista Tevékeny Szeretet Misszió keretében: https://btesz.hu/ Éjjel-nappal hívható ingyenes krízistelefonszám: 116-123 |
Forrás: UnHerd
Nyitókép: Shutterstock