Szlovénia kormánya nemrégiben elutasított egy törvényjavaslatot, amely legalizálta volna az eutanáziát az országban. A tervezetet a Silver Thread nevű lobbiszervezet terjesztette elő, miután aláírásgyűjtő kampányt folytatott a „méltóságteljes halál” bevezetése érdekében. Az életpárti győzelmet azonban beárnyékolhatja az, hogy a kormány úgy döntött népszavazást ír ki a kérdésben, annak érdekében, hogy bevonja a szlovén közvéleményt a döntésbe.
Egy friss közvélemény-kutatás szerint a szlovénok többsége támogatja az eutanáziát. A több mint 1000 megkérdezett 63,5 százaléka szerint az eutanázia „elfogadható”, míg csupán 17,4 százalék tekinti elfogadhatatlannak az eljárást.
A Szlovén Nemzeti Orvosi Etikai Bizottság (SNMEC) azonban továbbra sem fogadja el az eutanáziát, mondván
„az eutanázia megváltoztatja társadalmunk kulturális és civilizációs hagyományait, és beavatkozik az orvosok és a betegek, az egészségügy és a társadalom közötti viszonyba.”
Mivel az ország lakossága öregedő, félő, hogy az eutanázia legalizálása után egyre több szlovén állampolgár érezné kötelességnek az eljárás igénybevételét, hogy ne legyen „teher” a rendszernek. Emellett az eljárás körüli visszaélésekre is lehetőség mutatkozna, mint ahogyan arra Hollandiában is sor került.
2017-ben egy holland orvos altatót tett egy olyan beteg kávéjába, aki ugyan korábban érdeklődést mutatott az eutanázia iránt, azonban egyértelművé tette, hogy csak akkor, ha úgy érzi, eljött az ideje. Ennek ellenére miután a beteg elaludt, az orvos elkezdte beadni neki a halálos injekciót. A nő emiatt felébredt, és küzdeni kezdett az orvossal, aki azonban rávette a beteg családtagjait, hogy segítsenek lefogni a beteget, hogy befejezze a „beavatkozást”. Később az orvost bíróság elé állították, de felmentették.
Az SNMEC elnöke úgy véli, hogy Szlovéniában az idősek már így is sokszor akaratuk ellenére kerülnek idősek otthonába. A jelenlegi jogszabályok pedig semmiféle védelmet nem jelentenek az ilyen jellegű visszaélésekkel szemben.
„Az [SNMEC] sürgeti a szlovén politikusokat és az egészségügyi ágazatot, hogy tartsák tiszteletben az orvosok, az egészségügyi ágazat és a társadalom közötti kapcsolatokat meghatározó jogszabályokat,
javítsák a palliatív ellátást, és fogadják el a hosszú távú gondozásról szóló, sürgősen szükséges törvényt”
– olvasható az SNMEC felhívásában.
Forrás: Human Life International
Nyitókép: Shutterstock