A „Z” generáció többek között abban különbözik a többitől, hogy sokkal kevésbé érdekli őket a lerészegedés. Tanulmányok szerint ennek okát abban kell keresni, hogy mélyrehatóan megváltozott a fiatalok felfogása a szabadidőről és a társas kapcsolatokról. Az Evangelical Focus öt országból kérdezett meg keresztény vezetőket a témában: Olaszországból, Csehországból, Albániából, Finnországból és Belgiumból.
20 százalékos csökkenés az alkoholfogyasztásban
A Euronews adatai alapján az egy személyre jutó alkoholfogyasztás a 15 éves vagy annál idősebb személyek körében 2000-től 2020-ig 12 liter „tiszta alkoholról” 9,5 literre csökkent Európában (a WHO által használt mértékegység szerint). Azok az országok, ahol a legtöbbet isznak Lettország, Csehország, Litvánia és Ausztria. Azok az országok pedig, ahol csak kis mértékben fogyasztanak alkoholt Törökország, Hollandia, Görögország és Albánia. Még azokban az országokban is, ahol nagy hagyománya van a puboknak és bároknak – mint Írország és Spanyolország – csökkent az alkoholfogyasztás.
Belgiumban, ahogyan máshol is, a fiatal nők vezetik a javuló trendet, akik között a jelek szerint kialakulhatott egy egészségtudatosabb felfogás. Manapság már nem feltétlenül „trendi” inni, inkább utazásra és más élményekre költik a pénzüket.
Új függőségek a színen
Az alkohol háttérbe szorulása viszont más függőségeknek adta át a teret. Így a fiatalabb generációra ma már a technológia-, a közösségi média- és a pornófüggőség a jellemző. Továbbá egyre szélesebb körben férhetnek hozzá egyéb káros szerekhez, mint az elektromos cigaretta, a nikotintapaszok, vagy éppen az alternatív drogok. A fiatal felnőttek (34 éves korig bezárólag) körében enyhén megnőtt a kannabiszfogyasztás is.
Mit gondolnak az evangéliumi keresztények az alkoholról?
„A kommunizmus idején az ivás tabu volt sok cseh evangéliumi gyülekezetben. Azóta fokozatosan elfogadottá vált, bár sok gyülekezet nem kínált alkoholtartalmú italokat a rendezvényein” – mondta Leendert Wolters, Prágában állomásozó misszionárius. Mint mondja, „a fiatalokkal folytatott programokban a hangsúly az alkohol veszélyeinek tudatosításán és a mértékletes életmód népszerűsítésén van. Az alkohollal való visszaélést – a berúgást – bűnnek és rossz tanúságtételnek tekintik, de néha tréfásan azt mondják, hogy ahhoz, hogy a cseheket Krisztushoz vezessük, sört kell inni.”
„A mérsékelt alkoholfogyasztás a legtöbb olasz evangéliumi keresztény szerint nem probléma” – magyarázta René Breuel, Rómában szolgáló evangéliumi lelkész, aki szerint „lehet, hogy ezekben a körökben lenézik az étkezéseken kívüli ivást és az olyan erősebb italokat, mint a whisky vagy a vodka, de egy pohár bor a vacsoraasztalnál kulturálisan megbecsült és vallási szempontból elfogadott.”
Nem olyan régen Finnországban „az abszolutizmus nagyon népszerű volt az evangéliumi keresztények körében, de ma már sokan elfogadják a mértékletes alkoholfogyasztást, és maguk is mértékletesen fogyasztanak” – összegezte a helyzetet Matti Korhonen, finn újságíró. „Ebben az értelemben az evangéliumi keresztények és mások alkoholfogyasztási szokásai közeledtek egymáshoz.”
„Az albán egyházakban néhány gyülekezet tiltja az alkoholt, de a legtöbb nem látja azt problémának, csak akkor, ha az emberek túllépik a határt és lerészegednek” – jegyezte meg Alesio Sema, az Albániai Evangélikus Szövetség főtitkára.
A keresztényeknek kiemelt figyelmet kell fordítaniuk arra, hogy miként hatnak a fiatalokra. A mai Európában lelki képzésünknek olyan „ellenformációs” törekvéseket kell tartalmaznia, amelyek rávilágítanak a késő modernitás formáló erejére – zárta a sort René Breuel.
Forrás: Evangelical Focus
Nyitókép: Shutterstock