Az amerikai evangéliumi keresztények számára a Roe kontra Wade ítélet visszafordítása fordulópontot jelentett az abortusz elleni küzdelemben. A Legfelsőbb Bíróság döntését követően ugyanis több államban is jogi védelemben részesítették a meg nem született magzatokat. Hannah Strege azonban egy másik csoport sorsát is a szívén viseli: a lefagyasztott embriókét. De ki is ő?
A 24 éves Strege in vitro megtermékenyítéssel fogant 1996-ban és két éven keresztül várakozott lefagyasztott állapotban.
1997-ben 19 testvérével együtt örökbe fogadták és a FedEx kézbesítőszolgáltatásával egy meddőségi klinikára szállították. Az embriók közül Hannah volt az egyetlen, aki a felolvasztást és a beültetést is túlélte, majd 1998-ban megszületett.
Hanna az embrionális őssejt kutatást övező társadalmi vita közepén született, és ő volt az első olyan személy, akit hivatalosan még lefagyasztott állapotban fogadtak örökbe. A Hannah-t örökbe fogadó Strege család érdekképviseleti (vagy lobbi-) tevékenységet folytatott, mely során az embrió-örökbefogadásra hívták fel a figyelmet. Így Hannah már 5 hónaposan szerepelt a Focus on the Family (lobbiszervezet) rádióműsorában, 2 éves korában elvitték a Kongresszusba, 7 évesen pedig George W. Bush elnökkel is találkozhatott.
,,Egy embrió-örökbefogadási mozgalom élén álltunk, mely elkezdett lehetőséget teremteni arra, hogy sok fagyasztásban lévő embrió Hannah-hoz hasonló lehetőségekben részesüljön” – írta John Strege (Hannah apja) emlékirataiban – ,,Kötelességünk volt kiállni azokért, akik nem emelhettek szót saját magukért, ugyanis a Biblia erre tanít minket, mi pedig követtük a tanítást.”
Napjainkra azonban Hannah-hoz hasonlóan a mesterséges megtermékenyítés ipara is hátrahagyta a gyermekkort.
Hannah születése óta a fagyasztásban tárolt embriók száma az Egyesült Államokban 100 ezerről 1,5 millióra nőtt. Nagy-Britanniában a párok évente 100 ezer embriót fagyasztatnak le. Nyugat-Ausztrália (Ausztrália egyik szövetségi állama) pedig önmagában 30 ezer lefagyasztott embrióról számolt be 2022-ben.
Az embriók tárolása sok technikai komplikációval jár, ugyanis költséges, tároló kapacitásra van szükség hozzá és felügyeletet is igényel. Emellett jogi nehézségei is vannak, hiszen az embriókat tulajdonként kezelik, tehát a megsemmisítésük jogi konzekvenciákhoz vezet. Azonban a keresztények számára – tekintve, hogy a keresztények úgy gondolják, hogy az élet a fogantatáskor kezdődik – maga a tárolás is erkölcsi dilemmákat vet fel.
Az evangéliumi keresztények egyre nagyobb arányban fogadnak örökbe lefagyasztott embriókat.
2022-ben a Nightlife Christian Adoptions szervezet a Snowflake örökbefogadási program keretében már ezer ilyen embrió világra jövetelét segítette elő 1997-es alapítása óta. A program igazgatója szerint az embrió-örökbefogadások száma évente 20%-kal növekszik. Egy másik hit-alapú keresztény non-profit szervezet, a Tennessee-ben található National Donation Embryo Center (NEDC) tevékenységén keresztül pedig már 1400 embrió születhetett meg embrió-örökbefogadást követően.
Az amerikai Járványvédelmi Központ (CDC) becslése szerint 2004 és 2019 között országosan több, mint 21 ezer embriónak találtak örökbefogadót, és közel 8500 meg is született. Az amerikai szövetségi kormányzat 2002 óta évente pénzügyileg is támogatja (legutóbb 1 millió dollárral) az embrió-örökbefogadás ismertetését.
Hannah Strege nemrég szerezte meg a diplomáját szociális munkából és úgy döntött folytatni szeretné azt a küldetést, amit a szülei elkezdtek.
,,Isten egy egyedülálló történetet adott nekem, melyet megoszthatok. Ha nem mondanám el a történetemet, azzal nagyon rosszat tennék.”