A tegnapi nap folyamán az Európai Parlament 373 igen és 163 nem szavazattal megszavazta, hogy az abortuszhoz való hozzáférés bekerüljön az EU Alapjogi Chartájába. Ez azonban a 27 tagállam jóváhagyásával válhat csak kötelező erejűvé.
,,[Az Európai Parlamenti szavazás eredménye] nyilvánvalóan elszomorít minket” – nyilatkozta Manuel Enrique Barrios Prieto, az Európai Unió Püspöki Konferenciájának főtitkára, de hozzátette, hogy az eredményt nem tarják meglepőnek.
,,[Ez] várható volt, hiszen az Európai Parlament korábban is ebbe az irányba tartott más, hasonló jellegű határozatok és javaslatok elfogadásakor” – mondta.
A főtitkár ezt követően emlékeztetett arra a közleményre, amelyben a Püspöki Konferencia érveket sorolt fel a szavazást megelőzően, hogy életpárti irányba terelje az Európai Parlamentet. A közleményben hangsúlyozták, hogy az abortusz nem tekinthető alapvető jognak, ugyanis ,,az alapvető jog az élethez való jog”. Ezt a jogot pedig tiszteletben kell tartani, különösen akkor, amikor olyan kiszolgáltatott személyekről van szó, mint a meg nem született gyermekek az anyaméhben.
A közleményben szintén kitértek arra a népszerű érvre, mely szerint a nők támogatása egyet jelent az abortuszhoz való hozzáférés támogatásával. A püspökök egyértelművé tették, hogy ,,ennek a két dolognak semmi köze egymáshoz”.
Harmadik érvként azt is leszögezték, hogy az Európai Uniónak nem lenne szabad ideológiákat erőltetnie az egyes tagállamokra. Ez hatványozottan igaz akkor, amikor az emberi személy, a szexualitás vagy éppen a család tekintetében szorgalmaznak a keresztény világnézettől eltérő látásmódot.
Végül hozzátették, hogy az Unió Alapjogi Chartája ,,nem tartalmazhat olyan jogokat, amelyek megosztóak és nem fogadja el minden állam.”
A Püspöki Konferencia egyébként nehezményezte, hogy olyan képviselők is megszavazták az abortuszhoz való hozzáférés Alapjogi Chartába emelését, akik keresztény gyökerű pártokhoz tartoznak.
Ezért kulcsfontosságúnak tartják a közelgő európai parlamenti választásokon történő felelősségteljes szavazást az állampolgárok részéről. ,,Ez mindannyiunk feladata. A Parlament tőlünk függ. Hogy milyen a Parlament, az a mi szavazatunktól függ” – mondta Prieto.
A főtitkár szerint az egyház feladata az, hogy tanítsa és formálja az embereket, valamint, hogy kifejezze és célba juttassa az élet védelmének az üzenetét.
Nyitókép: Shutterstock