Az LMBTQ-csoportok örülhettek néhány napja Strasbourgban, mivel az európai parlamenti képviselők elsöprő többsége támogatta az új „uniós szülői igazolványt” létrehozó, hevesen vitatott törvényt, amely a liberális béranyasági törvényeket és az azonos nemű vonzalommal élők örökbefogadását az egész blokkban érvényesíti – adta hírül a The European Conservative.
Bár a jogszabályhoz még az egyes tagállamok jóváhagyása is szükséges az Európai Tanácsban, ha megszavaznák, ez előírná az államok számára, hogy elismerjék a családokat, „függetlenül attól, hogy a gyermek hogyan fogant, született vagy milyen típusú családban él.”
A jogszabályt különösen a katolikus csoportok bírálták, mivel közvetlen támadást jelent a hagyományos család ellen és egyúttal megnyitja az utat a liberális béranyasági törvények előtt.
Az Európai Bizottság először 2022 végén terjesztette elő az uniós szülői igazolvány ötletét, és Maria Manuel Leitão Marques portugál szocialista EP-képviselő a jogi bizottságban betöltött szerepe révén az ügyet az Európai Parlament felé terelte.
A tanúsítvány elfogadása esetén a béranyaságra vonatkozó uniós családjog átalakulna. A konzervatív csoportok az ukrán háborút követően továbbra is riadót fújnak a terhesség elüzletiesedése miatt, míg a média figyelme arra a jelenségre irányul, hogy az elszegényedett menekült nők béranyasághoz folyamodnak.
Az Európai Parlament 366 igen szavazattal 145 ellenében támogatta a szülői anyasági bizonyítványt, és az Európai Néppárt képviselőcsoportjának többsége is támogatta a vitatott törvényjavaslatot. A jogszabályt bírálta többek között Bert-Jan Ruissen holland konzervatív EP-képviselő, aki szerint az EU jogilag „vékony jégen” táncol, mivel a hatáskörén messze túlmutatva próbálja befolyásolni a tagállamok szociálpolitikáját.
A The European Conservative-nak küldött e-mailben egy parlamenti szóvivő sietett tisztázni, hogy a tagállamoknak nem kell „akaratuk ellenére elismerniük a szülőséget”, bár elméletileg a döntés arra is kényszerítené a konzervatív országokat, hogy elismerjék az azonos neműek házasságát.
A szavazást elítélte az Európai Katolikus Családszervezetek Szövetsége (FAFCE), amely azzal vádolta az EU-t, hogy az alapító elveivel ellentétben gyorsan kiterjeszti a hatáskörét.
„Ma az Európai Parlament képviselőinek többsége lemondott arról, hogy állást foglaljon az emberi méltóság mellett, és ideológiai célokra használta fel a határokon átnyúló szülői felügyeletet” – hangsúlyozta a FAFCE alelnöke, Angelika Weichsel Mitterrutzner.
Hozzátette, a törvényjavaslat súlyosbíthatja az emberkereskedelem már most is növekvő arányát az EU-ban.
A törvényjavaslat következő szakasza az Európai Tanács lesz, ahol a konzervatív gondolkodású tagállamok szinte biztosan ellenezni fogják. Az uniós tagállamok többsége tiltja a béranyaságot, tekintve, hogy az európai parlamenti képviselők októberben az emberkereskedelem egyik formájának minősítették a gyakorlatot.