Kanadában a vallási tartalmú megnyilvánulások ezidáig kivételt képeztek a ,,gyűlöletbeszédet” vagy antiszemitizmust tiltó törvények hatálya alól. Most azonban egy olyan törvényjavaslatról folyik a vita a kanadai parlamentben, amely megszüntetné ezeket a mentességeket – számolt be a Republic Sentinel.
A kanadai jogszabályok két évig terjedő szabadságvesztéssel sújtják azokat, akik „bármely beazonosítható csoport ellen [szándékosan] gyűlöletet” szítanak. A C-367-os törvényjavaslat, amelyet tavaly ősszel nyújtottak be, azonban törölné a hatályos jogszabálynak azon bekezdését, amely mentességet biztosít a „vallási témában” vagy „vallási szöveg alapján” véleményt nyilvánítóknak.
Yves-François Blanchet, québeci parlamenti képviselő azzal indokolta a törvényjavaslat mögötti támogatását, hogy a vallási csoportoknak az együttélés érdekében fel kell áldozniuk a szólásszabadságukat.
„Ez az ár pusztán annyi lenne, hogy tartózkodni kell attól, hogy egy társadalmon belül nem megfelelő és indokolatlan kiváltságokat adjunk olyan embereknek, akik ezeket a béke és harmónia megzavarására használják, különösen, ha ezek a kiváltságok lehetővé teszik az ilyen emberek számára, hogy gyűlöletet szítsanak vagy halált kívánjanak másoknak valamilyen isteni hatalomba vetett hit alapján” – mondta. „Ez még inkább igaz egy olyan országban, amely azt állítja magáról, hogy világi, vagy azt állítja, hogy az egyház és az állam elkülönülten működik. Éppen ezért legfőbb ideje, hogy valaki cselekedjen.”
Mit mondanak a keresztények?
A kanadai keresztények úgy vélik, hogy ez a jogalkotási törekvés a biblikus szexuáletikára vonatkozó nézetek elfojtására irányul. Laura Klassen, a „Choice42” életpárti szervezet keresztény vezetője a Sentinelnek azt nyilatkozta, hogy
az országában a hívők „elveszítenék a szólásszabadságunkat”, mivel innentől minden „evangéliumról szóló beszédet gyűlöletbeszédnek tekinthetnek.”
„Minden keresztény misszióra épülő szervezet is bajba kerülne” – mondta. „Az én szervezetemet már most is rendszeresen »terrorista szervezetnek« nevezik azok, akik ellenzik az abortuszellenes munkánkat.”
Mindez két évvel azután történt, hogy a kanadai parlament elsöprő többséggel elfogadta a C-4-es törvényjavaslatot, amely „mítosznak” minősített minden nézetet, mely szerint a homoszexualitás és a transzneműség „nemkívánatos állapotok, amelyeket meg lehet vagy meg kell változtatni”. Ennek értelmében bárkit, aki „tudatosan arra késztet egy másik személyt, hogy a törvényjavaslatban meghatározott konverziós terápiának (a biológiai nemével való megbékélést elősegítő beszélgetés – szerk.) vessék alá magukat”, akár öt évig terjedő börtönbüntetéssel is sújthatják.
Nyitókép: Shutterstock