A montreali római katolikus érsek hivatala pert indított Quebec életvégi döntésről szóló törvénye ellen, mondván, az sérti a vallásszabadságot – számolt be a CBC. Az egyház azt kéri, hogy mentesítsék a törvény azon szakasza alól, amely előírja, hogy a tartományban minden palliatív otthon köteles „orvosi segítséget nyújtani a haldokláshoz”, mely gyakorlatilag orvosilag asszisztált halálba segítést jelent.
A törvény ugyanis választás elé állítja a katolikus egyházat, mely értelmében vagy engedélyezi az általa erkölcsileg elfogadhatatlannak tartott szolgáltatást saját fenntartású intézményeiben, vagy lemond a St. Raphael hoszpiszról.
2019 óta azokat a pácienseket, akik a St. Raphael-ben eutanáziát igényelnek más, tartományi fenntartású intézményekbe küldik, ám a katolikus egyház úgy véli nem szabadna arra kényszeríteni a kórházat, hogy saját maga biztosítson eutanáziát a létesítményében.
Christian Lépine érsek hivatala szerint a palliatív otthonoknak is ugyanolyan jogokat kellene biztosítani, mint az egészségügyi szakembereknek, mégpedig, hogy megtagadhassák a részvételt azon egészségügyi „szolgáltatásokban”, amelyeket erkölcsileg kifogásolhatónak találnak. A québeci palliatív ápolási szövetség 2023 márciusában azt nyilatkozta, hogy a tartományban mindössze négy olyan palliatív terápiás intézmény van, amely nem kínál orvosilag asszisztált öngyilkosságot.
„Kormányunk akarata egyértelmű volt: minden palliatív otthonban élő személy részesülhet a haldokláshoz nyújtott orvosi segítségben, ha úgy kívánja. 2023 vége óta ezt minden palliatív otthon felkínálja, ami összhangban van a törvénnyel” – olvasható Sarah Bigras, a tartomány szóvivőjének közleményében.