Ahogy arról az axioma.hu is beszámolt, az amerikai Roe kontra Wade ítélet hatályon kívül helyezése óta egyre több európai ország alkot életellenes jogszabályokat, Franciaországban pedig már csak az utolsó lépéseket kell megtenni, hogy alkotmányba foglalhassák az abortuszhoz való jogot. Az előterjesztést szerdán a szenátus is megszavazta: 267 igen vokssal szemben mindössze 50 szenátor szavazott az élet mellett. A jogszabályt most már csak a március 4-én összeülő két ház közös kongresszusa háromötödös többségének kell jóváhagynia. Gabriel Attal miniszterelnök szerint a szavazás „hatalmas előrelépés”, és „védelem, amellyel minden nőnek tartozunk”. „Ez a testük feletti szabad rendelkezési joguk elismerése” – tette hozzá.
Az abortusz 1975 óta engedélyezett Franciaországban, amikor a Simone Veil akkori egészségügyi miniszter által előterjesztett jogszabály lehetővé tette a várandósság első 10 hetében történő abortuszt. A határidőt azóta 14 hétre terjesztették ki, és az eljárás költségeit is fedezi a nemzeti egészségbiztosítási rendszer.
A francia Nemzetgyűlés, vagyis a parlament alsóháza korábban, 2022 novemberében támogatta az alkotmánymódosítást, de a szenátus megváltoztatta a szövegezést. Emmanuel Macron elnök 2023. március 8-án, Gisèle Halimi feminista aktivista tiszteletére rendezett megemlékezésen jelentette be az alkotmány módosítására vonatkozó új törvényjavaslatot.
A kormány végleges javaslatát végül januárban fogadta el a Nemzetgyűlés, szerdán pedig a Szenátus is jóváhagyta azt. A javaslat egy olyan cikkelyt tartalmaz, amely kimondja: „A törvény meghatározza azokat a feltételeket, amelyek mellett a nőnek garantált joga van ahhoz, hogy a terhesség önkéntes megszakításához folyamodjon.”
A Fondation des Femmes, a nemek közötti egyenlőséggel foglalkozó civil szervezet üdvözölte a „történelmi jelentőségű szavazást”, és „a feminista szervezetek kollektív győzelmének és a nőknek világszerte küldött erős üzenetnek” nevezte azt.
Életvédő szervezetek szerint ugyanakkor a magzatgyermekek elleni támadásról van szó, amely számos újabb sebet jelent majd a francia társadalom számára.
Forrás: Euronews