A filmben a megszólalók arccal és névvel vállalják a véleményüket. Elmondják, rendkívül könnyen hagyták jóvá a hormonterápiát és nemváltó műtétet nekik a szakemberek, és nem egyszer orvosi műhibát is elkövettek. A transzneműek szószólói kitartanak amellett, hogy a detranszmisszió ritka, de úgy tűnik, egyre kevésbé ritka – írja a Washington Times.
A cikk beszámol: Detransz – A nemet megerősítő gondoskodás veszélyei (“Detrans: The Dangers of Gender-Affirming Care”) címmel jelent meg a Prager U nevű konzervatív oldal rövid dokumentumfilmje, amelyben közel egy tucat olyan fiatal szerepel, aki mára megbánta nemi átváltoztatását, és visszatért biológiai neméhez.
„Nagyon sok olyan fiatal van, aki hasonló dolgokon megy keresztül, mint én. Még mindig azt mondják nekik, hogy a nemváltás megmenti őket, pedig ez nem igaz” – mondta Daisy Strongin, a filmben bemutatott egyik fiatal, aki korábban az Oliver nevet használta.
A PragerU szeretné, hogy ez az üzenet minél több emberhez eljusson. A konzervatív tartalomkészítő szervezet egymillió dollárt költött a marketingkampányra, amelynek keretében az X-en (korábban Twitter) minden emberhez eljuthat a dokumentumfilm promója.
„Nem tudni, hány gyereket lehetett volna megmenteni, ha a YouTube és más közösségi médiaplatformok nem blokkolják ezeket a történeteket az elmúlt években” – mondta Marissa Streit, a PragerU vezérigazgatója. „Reméljük, hogy ezzel a szemfelnyitó dokumentumfilmmel és azok vallomásával, akik valóban megbánták a nemváltást, tudjuk figyelmeztetni a fiatalokat transzneműség veszélyeiről.”
Egy másik fiatal, Abel Garcia elmondta, az első terapeuta, akihez ellátogatott, azt mondta neki, hogy transznemű. Miután 11 hónapig hormonokat szedett, egy orvos egyetlen találkozó után jóváhagyta, hogy megműtsék. „Néhány héttel az ülés után levelet kaptam a biztosítótól, amelyben jóváhagyták a műtétet” – mondta.
A 21 perces dokumentumfilmben olyan detranszmisszión átesett fiatalok is szerepelnek, mint Prisha Mosely, Chloe Cole és Leyla Jane, akik mindannyian beperelték orvosukat műhiba miatt.
A biológiai nemhez való visszatérés történeteiről egy másik filmsorozat is készült a Független Női Fórum által: Identitásválság: Történetek, amelyeket a transznemű mozgalom nem akar hallani címmel. A Human Rights Campaign, az ország legnagyobb LMBTQ csoportja szerint persze „a detranszmisszió ritka, és gyakran inkább környezeti tényezők, mint megbánás eredménye.”
A Detransz elérhető a PragerU weboldalán, a mobilalkalmazáson és az AppleTV streamingszolgáltatónál is.