Az ecuadori alkotmánybíróság döntése egy ALS-szel (azaz amiotrófiás laterális szklerózissal) diagnosztizált, halálosan beteg nő keresete után született. A hölgy azt kérte, hogy tegyék neki lehetővé a „méltóságteljes halált”.
Latin-Amerikában korábban Kolumbia volt az egyetlen ország, ahol dekriminalizálták az eutanáziát. Az országban az orvosok gyógyszeres módon vetettek véget a gyógyíthatatlan betegek életének. Azonban már Chilében is tárgyalják az eutanázia hozzáférhetővé tételét.
Az asszisztált öngyilkosság során a betegek maguk veszik be a halálos gyógyszert, általában egy, az orvos által felírt ital formájában. (Több amerikai államban is ez a gyakorlat.)
,,A Bíróság úgy ítéli meg, hogy a felvetett probléma a méltó élethez és a személyiség szabad fejlődéséhez való joghoz kapcsolódik” – hangzott az ítéletben. ,,Ezért a vizsgálat elvégzése után arra a következtetésre jut, hogy az élet kivételeket enged a sérthetetlensége alól, egyéb jogok védelmére törekszik.”
A keresetet Paola Roldán 2023 augusztusában nyújtotta be. Ekkor azzal érvelt, hogy a méltó halál mindenkinek jogában áll, ,,aki súlyos vagy gyógyíthatatlan betegségben szenved vagy szenvedett”. Úgy véli engedélyezni kellene, hogy ,,szabadon és önkéntesen véget vessenek az életüknek”, hogy ezzel véget vessenek ,,intenzív fizikai vagy érzelmi fájdalmuknak vagy szenvedésüknek”.
Roldán 42 éves. 2020-ban fedezte fel magán az ALS tüneteit, amely legyengíti az izmokat és megbénítja a mozgást.
,,A mai nap egy nagyon különleges pillanat volt számomra” – mondta Roldán küzdelmesen az újságíróknak. Ezután megköszönte a bíróságnak, hogy az a „szolidaritást, az autonómiát, a szabadságot és a méltóságot” választotta.
A szerdai döntés értelmében a bíróság legfeljebb 12 hónapot adott a törvényhozóknak a határozat végrehajtásához szükséges szabályok és előírások kidolgozására.
A bíróság ezen felül engedélyezte Roldán kérését, hogy gyorsított engedéllyel véget vethessen életének. Ehhez csupán az kell, hogy egy orvos végezze el a beavatkozás, ő maga pedig egyértelműen, szabadon és tájékozottan kifejezze – ha kell egy képviselő útján – a beleegyezését. A bíróság további feltételül szabta, hogy súlyos, visszafordíthatatlan, testi sértés vagy gyógyíthatatlan betegség által okozott intenzív szenvedést kell átélnie az eljáráshoz.
Farith Simon -Roldán egyik ügyvédje- elmondta a nyilvánosságnak, hogy ügyfele kérésének teljesítésével a bíróság megnyitotta annak a lehetőségét, hogy a feltételek teljesülése esetén bárki élhessen az ítélettel.
Nyitókép: Shutterstock