Az ukrán Görögkatolikus egyház elöljárója, Sviatoslav Shevchuk pátriárka sajtótájékoztatót tartott ,,2014-2024: 10 év háború Ukrajnában” címmel. Beszédében kitért a háború pusztítására, az egyházakra nehezedő feladatokra és a családok küzdelmeire is.
,,A gyermekek az ukrán társadalom legértékesebb tagjai” – mondta, majd megjegyezte, hogy a hivatalos adatok szerint ez idáig 500 gyermek vesztette életét a háborúban, továbbá 1200-an megsérültek.
Shevchuk megköszönte Matteo Zuppi, az olasz püspöki konferencia elnökének szerepét, aki korábban Ukrajnába látogatott és szót emelt az Oroszországba hurcolt ukrán gyerekek érdekében.
A lelkipásztori szituációval kapcsolatban Shevcuk elmondta, hogy az egyház szolgálatának egyik központi eleme azoknak a lelkigondozása lett, akik elveszítették szeretteiket a háborúban – ezt a „gyász pásztorálásának” nevezte.
Ezt követően aláhúzta, hogy Ukrajna és az ukrán egyház jövője azon áll, hogy hogy át tudják-e segíteni az ukrán népet a háború traumájának feldolgozásán, majd kiemelte, hogy a háború a családokra nézve is lesújtó hatást gyakorol.
,,Sokan meghaltak, sokakat bezártak és sokan tűntek el” – mondta – ,,2023-ban több, mint 180 ezer házasságot kötöttek Ukrajnában, ám 120 ezer válást is regisztráltak, ami az eddigi legmagasabb szám a független Ukrajna történetében.
Ez is pásztori kihívást jelent, azonban a kialakult humanitárius válság is folyamatos aggodalom tárgya, tekintve, hogy a pátriárka elmondása szerint körülbelül 7 millió ukrán éhezik jelenleg, és a háború elhúzódása miatt egyre kevesebb segélyszállítmány érkezik.
A plébániák is frontvonalon vannak, ugyanis ellátást biztosítanak a háború sújtotta régiókról elmenekült embereknek. A papság és a szerzetesek azon dolgoznak, hogy pszichológiai, fizikai és lelki támogatást nyújtsanak a lakosságnak. Eközben tanárok, önkéntesek és más specialisták képzésért fordulnak az egyházhoz, hogy részt vehessenek a bizonyára sok évig tartó helyreállítási folyamatban.
Shevchuk szerint Ukrajna szerte nyílnak rehabilitációs központok, így Lviv-ban is. A plébániák azonban sorban zárnak be az oroszok által elfoglalt városokban, a lelkipásztorokat pedig vagy elüldözik vagy bezárják.
,,Egyre nehezebbé válik a népünk számára a hitük gyakorlása” – mondta.
Visvaldas Kulbokas, a Vatikán ukrajnai nunciusa szintén felszólat a sajtótájékoztatón, mondván, hogy a háború nem pusztán egy elmélet, hanem valódi embereket és családokat érint. Az egyházra egyre nagyobb nyomás helyezedik, mind a humanitárius válság, mind a gyermekek oktatása tekintetében.
,,Ukrajánban az egyház egy testként működik” – magyarázta – ,,az egyház erőfeszítéseinek a központjában [pedig] az emberi személy védelme áll.”