Az április elsején hatályba lépett törvény értelmében pénzbírságra, vagy akár 7 évig terjedő szabadságvesztésre is ítélhetik azokat, akik megpróbálják ,,elnyomni, vagy megváltoztatni” gyermekük nemi identitását. A törvényről folytatott nyilvános konzultáció április másodikán zárult le.
A Christian Institute, angol keresztény agytröszt munkatársai attól tartanak, hogy a hagyományos elveket hirdető keresztény pásztorok és a gyermekeik ,,nemváltását” megakadályozni kívánó szülők áldozatául eshetnek az új törvénynek. A jogszabály ugyanis ,,egy halom kétértelmű kritériumot tartalmaz arra vonatkozóan, hogy mi minősül konverziós terápiának”.
Joanna Cook, az intézet munkatársa úgy véli, ha egy édesanya nem engedné, hogy a fia lány ruhában és sminkben járjon iskolába, az már a bűncselekmény határát súrolná, és a jogi felelősségre vonást kockáztatná.
Cook különösen a ,,konverziós terápiát megelőző védelmi rendelkezéseinek” a bevezetését tartja riasztónak. (A konverziós terápiák egyébként nem kívánt azonos nemű vonzalommal élő személyeknek biztosítanak lehetőséget terápiás beszélgetésekre – a szerk.)
,,Meglehetősen széles jogköröket ruháznának a bíróságokra, hogy korlátozzák az egyének szólásszabadságát, pusztán az aktivisták azon spekulációi alapján, hogy mit mondhatnak a meleg vagy transz embereknek” – magyarázta Cook.
Aidan O’Neill KC, emberi jogi ügyvéd arra figyelmeztette a Christian Institute-ot, hogy az új törvény kriminalizálhatja azon egyházak és szülők mindennapi munkáját, akik pusztán meg szeretnék óvni a gyermekeket a radikális gender-ideológiától.
,,Ha a parlament olyan törvényt fogad el, ami lábbal tiporja a szólás- és vallásszabadságot, akkor ha szükséges, készek vagyunk akár a Legfelsőbb Bíróságig is elmenni” – jelentette ki végül Joanna Cook.