2023-ban a keresztények továbbra is üldözéssel szembesülnek számos országban kormányok és más entitások tevékenységének köszönhetően.
Ferenc pápa a december 26-i Úrangyal imádsága után így fogalmazott: „Még mindig vannak olyanok, és sokan vannak, akik szenvednek és meghalnak azért, hogy tanúságot tegyenek Jézusról, ahogyan vannak olyanok is, akiket különböző szintű büntetésnek vetnek alá azért, mert az evangéliummal összhangban cselekednek, és vannak, akik nap mint nap igyekeznek hűségesen ellátni a kötelességeiket, miközben a világ gúnyolódik és mást prédikál.”
A vallásszabadság több jelentés szerint is csökken világszerte.
Az Open Doors (üldözött keresztényeket segítő nemzetközi szervezet) szerint a keresztényüldözés három évtizede nem látott mértéket öltött. Egy másik hasonló szervezet, az Aid to the Church in Need júniusi jelentése szerint pedig a világ lakosságának több mint fele olyan országban él, ahol súlyos vallási üldöztetésnek van kitéve. A két szervezet megállapította, hogy a legintenzívebb üldözés a következő országokban tapasztalható: Észak-Korea, Szomália, Jemen, Eritrea, Líbia, Nigéria, Pakisztán, Irán, Szudán, India, Afganisztán és Szaúd-Arábia. 23 országban ráadásul az üldözés mértéke romlott is az előző évhez képest.
A National Catholic Register ezek közül négy országot emel ki, melyekben a keresztények kegyetlen üldözést szenvedtek 2023-ban.
Nigéria
Az etnikai és vallási konfliktusok Nigériát a világ egyik legveszélyesebb területévé tették a keresztények számára. Karácsony hétvégéjén egy terrortámadásban közel 200 keresztényt öltek meg a nigériai Plateau államban.
„Nagyon félelmetes karácsonyunk volt Plateauban” – mondta Caleb Mutfwang, Plateau kormányzója – „A támadássorozatot összehangolták és nehézfegyverekkel követték el.”
Szeptemberben a terroristák egy protestáns pásztort és 80 gyülekezeti tagot is elraboltak két templom elleni támadás során. 2021-ben és 2022 első három hónapjában több mint ötezer keresztényt öltek meg az országban, a 2023-ban megöltek teljes száma azonban még nem ismert.
Líbia
Az evangélium hirdetése, kiváltképpen a muszlimok keresztény hitre térítése még mindig börtönbe juttathatja a keresztényeket Líbiában és sok más, muszlim többségű országban. Áprilisban hat líbiait, két amerikait és egy pakisztánit tartóztattak le az országban a kereszténység terjesztése miatt.
A líbiai belbiztonsági ügynökség közleményében az áll, hogy ,,az igaz vallásunk elleni támadás nem különbözik a szélsőségességtől és a terrorcselekményektől”, valamint az, hogy ,,az ügynökség megfigyeléssel és nyomozással figyeli az igaz iszlámmal szemben ellenséges tevékenységek növekedését.”
Mozambik
Mozambikból származó jelentések szerint az Iszlám Állam harcosai keresztény nőket taszítanak szexrabszolgaságba és arra kényszerítik őket, hogy térjenek át az iszlám hitre. A terroristák emellett meg is gyilkolnak egyeseket, akik nem hajlandók áttérni az iszlámra.
Nicaragua
Daniel Ortega elnök diktatúrája szisztematikusan üldözi a katolikus egyházat a katolikus iskolák és a katolikus médiumok bezárásával. A rezsim továbbá egyházi személyeket vesz őrizetbe.
Decemberben, közvetlenül karácsony után a kormány négy katolikus papot tartóztatott le. A diktatórikus állam összesen több, mint egy tucat papot tartóztatott le, köztük Rolando José Álvarez püspököt, aki még mindig börtönben van.