Azt nem engedtem meg, hogy megáldják az azonos nemű párkapcsolatokat – jelentette ki Ferenc pápa az amerikai CBS csatorna műsorában nyilatkozva, amikor a Fiducia Supplicans dekrétumról kérdezték. A katolikus egyházfő a 60 Minutes című műsor vendégeként Norah O’Donnell kérdéseire válaszolt, ezek között merült fel az azonos nemű párok megáldásának problémája is. A műsorvezető ezzel a kérdéssel fordult a Szentatyához: „Tavaly úgy döntöttek, megengedik a katolikus papoknak, hogy megáldják az azonos nemű párokat. Ez nagy változás. Miért tették?”
Válaszában Ferenc pápa leszögezte: „Nem, amit megengedtem, az nem az volt, hogy megáldják a párkapcsolatot. Ezt nem lehet megtenni, mert az nem szentség. Nem tudom megtenni. Az Úr rendelkezett így. De hogy minden embert megáldjunk, igen. Az áldás mindenkié. Mindenkinek. De a homoszexuális jellegű párkapcsolatok megáldása ellentétes a létező joggal, az egyház törvényével.”
A kijelentést szemléző hírcikkében a Mandiner emlékeztet: a Fiducia Supplicans értelmében (mely hatalmas felháborodást váltott ki az egyházon belül és jelentős ellenállásba ütközött) a rendezetlen kapcsolatban élő párok tagjait úgy lehet megáldani mindenfajta liturgián kívül, hogy az semmiképp se tűnjön házasságkötési szertartásnak, vagy egyáltalán hivatalos szertartásnak.
Határozott nem a női diakonátusra
Ugyanebben a beszélgetésben Ferenc pápa a női diakonátusra vonatkozó kérdésre is válaszolt, amelyet elsősorban német nyelvterületeken követelnek, ám a kezdeményezés nem biblikus és nincs összhangban az egyház kétezer éves tanításával és hagyományával.
A Szentatya határozott nemmel válaszolt O’Donnell azon kérdésére, amelyben azt firtatta, elképzelhető-e, hogy a diakónusi szolgálatot (amely már az apostoli időben is férfiak feladata volt) kiterjesszék a nőkre is. Ferenc pápa kifejtette: a nők hatalmas szolgálatot végeznek az egyházban, ráadásul „bátrabbak a férfiaknál. Ők tudják, hogyan lehet a legjobban megvédeni az életet.”
„A nők az élet mesteri letéteményesei. A nők nagyszerűek. (…) Az Egyház anya, és a nők az egyházban azok, akik segítenek ennek az anyaságnak a gondozásában. Ne felejtsük el, hogy akik soha nem hagyták el Jézust, azok a nők voltak” – fogalmazott Ferenc pápa. Az interjúról szóló híradásában a Catholic News Agency arra emlékeztetett: a pápa tavaly ősszel is határozottan elutasította az egyház liberális szárnya által szorgalmazott változtatást.
Ferenc pápa: Az eutanázia mindig a szeretet kudarca
Ferenc pápa eközben levelet küldött a Palliatív Ellátás Nemzetközi Vallásközi Szimpózium résztvevőinek, akik a napokban Kanadában folytatnak tanácskozást. (Mint ismeretes, Kanada egyre liberálisabb eutanázia-szabályozást vezet be.) „A remény az, ami erőt ad az élet kihívásai, nehézségei és szorongásai által felvetett kérdésekkel szemben” – hangsúlyozta üzenetében a pápa. Megfogalmazása szerint különösen azoknak, akik betegségben szenvednek és a halállal néznek szembe, „szükségük van a remény tanúságtételére azok részéről, akik gondoskodnak róluk, és akik mellettük maradnak”.
Míg a palliatív ellátás „konkrét jele a szenvedőkkel való közelségnek és szolidaritásnak”, addig az eutanázia „a szeretet kudarca, az eldobhatóság kultúrájának tükröződése”, annak ellenére, hogy hamisan az együttérzés egyik formájaként mutatják be.
Az igazi együttérzés azonban nem azt jelenti, hogy véget vetünk valaki életének, hanem azt, hogy hajlandóak vagyunk elkísérni és osztozni fizikai, érzelmi, pszichológiai vagy lelki szenvedésében – fejtette ki Ferenc pápa.
A hívő emberek különösen olyan perspektívát kínálhatnak, amely mélyebb megértést biztosít a betegséggel, a szenvedéssel és a halállal kapcsolatban, az isteni gondviselés misztériumának és a megszentelődés eszközének tekintve ezeket – üzente a szimpózium résztvevőinek a pápa a Vatican News összefoglalója szerint.
Forrás: Catholic News Agency, Vatican News, Mandiner
Nyitókép: képernyőkép, YouTube