Franciaországban az abortusz alkotmányba foglalásáról szóló vita vélhetően végső stádiumába lépett – mutat rá az Evangelical Focus. A magzatok életének kioltása 1974 óta legális az országban, sőt 2022 februárjában könnyítettek is az abortuszhoz való hozzáférésen. Az abortusz pártolói azonban attól tartanak, hogy egy új kormány szigoríthat a jelenlegi szabályozáson, ezért küzdelmet indítottak az abortusz alkotmányban való rögzítéséért, mely immár két éve tart.
2019-ben egyébként rekordmennyiségű, 232 ezer abortuszt jegyeztek Franciaországban.
Az alkotmánymódosítás körüli parlamenti vita 2022 novemberében kezdődött és egy adok-kapok csatározáshoz vezetett a Képviselőház és a Szenátus között. A francia törvényhozás január 24-én Emmanuel Macron elnök és a progresszív pártok támogatásával elfogadott egy indítványt, amely magában foglal egy passzust arról, hogy a nők ,,garantált szabadsággal” fordulhassanak abortuszhoz.
Bár kezdetben egy „jog” (nem „szabadság”) rögzítése volt a cél, végül a folyamat felgyorsítása érdekében a kezdeményezés szövegezői ettől eltekintettek.
Az alkotmánymódosítást várhatóan márciusban a parlament mindkét háza jóváhagyja. A módosítás elhúzódása ugyanakkor rámutat arra is, hogy Franciaországban sokan nem támogatják az abortusz liberalizálását. Egy évvel ezelőtt több ezren tüntettek a meg nem születettekért Párizs utcáin, mondván, „a gyilkossághoz való jog nem válhat törvények feletti szabállyá, alkotmányos joggá.”
A lépés ellenzői között találjuk az Evangéliumi Protestáns Bizottság az Emberi Méltóságért (franciául CPDH) szervezetet is, mely múlt heti közleményében úgy fogalmazott, hogy „ha vezetőink és képviselőink ugyanannyi energiát fordítanának minden ember méltóságának a védelmére, sokkal kevesebb szenvedés lenne az országunkban.”
A CPDH elnöke, Franck Meyer a vita kezdetén, azt mondta, hogy az abortusz sok francia politikus számára egyfajta „dogmává” vált. „Az új parlamenti képviselők többsége részben azért szilárdítaná meg az abortuszra vonatkozó jogszabályokat, mert attól tartanak, hogy ami az Egyesült Államokban történt (azaz, hogy az abortusz szabályozásáról nem központi, hanem tagállami szinten dönthetnek), az Franciaországban is megtörténhet” – magyarázta Meyer az Evangelical Focus-nak.