Giorgia Meloni a béranyaság szigorúbb tilalmának elfogadását sürgeti az olasz parlamentben a Catholic News Agency beszámolója szerint. Olaszország miniszterelnöke egy közelmúltban megrendezett római konferencián „embertelennek” és „méhbérlésnek” nevezte a béranyaságot, amely jog szerint immáron két évtizede illegális az országban (pénz- és börtönbüntetést vonhat maga után), ennek ellenére még mindig nem sikerült teljességgel felszámolni a gyakorlatot.
Meloni azt kezdeményezte, hogy a törvényhozás olyan jogszabályt fogadjon el, amely immáron azt is büntethetővé teszi, ha olasz állampolgárok külföldön vesznek igénybe ilyen jellegű „szolgáltatást”. A törvényjavaslatot a római parlament alsóháza már elfogadta, most a szenátuson, a felsőházon a sor, hogy rábólintson az indítványra.
„Senki sem tud meggyőzni arról, hogy szabadságot jelent a méh bérbeadása” – fogalmazott Meloni, majd hozzátette:
„Senki sem tud meggyőzni arról, hogy szeretetből fakad, ha egy szupermarketben vény nélkül kapható terméknek tekintjük a gyerekeket.
A méhbérlés gyakorlatát továbbra is embertelennek tartom; támogatom azt a javaslatot, amely egyetemes bűnné teszi.”
A CNA összefoglalója szerint Olaszországban a fizetett és az „önkéntes” béranyaság is illegális, ám arra mostanáig lehetőség nyílt, hogy olasz állampolgárok külföldi béranyákat fizessenek meg. A béranyaság minden formáját tiltó európai országok közé tartozik többek között Spanyolország, Németország, Franciaország, Finnország, Norvégia, Ausztria és Svájc. Több európai állam – az Egyesült Királyság, Portugália, Belgium, Hollandia és Görögország – bizonyos esetekben engedélyezi a fizetés nélküli béranyaságot, de tiltja a fizetett béranyaságot.
Csak néhány ország tette lehetővé, hogy a nőket kizsákmányoló iparág hivatalosan is megtelepedjen a területén: ezek közé tartozik Ukrajna és Oroszország, valamint Georgia is, ám utóbbi éppen most tesz erőteljes lépéseket a gyakorlat felszámolása érdekében, helyét pedig a jelek szerint Albánia veheti át.
Egy, a közelmúltban kiadott vatikáni dokumentum, a „Dignitas Infinita”, azaz Végtelen méltóság óva int attól az „ősrégi kísértéstől, hogy az ember istennek képzelje magát”. A Vatikán szerint a béranyaság, amelynek keretében egy nő valaki más meg nem született gyermekét hordozza, a „rendkívüli méltósággal bíró gyermeket” „csupán tárggyá” változtatja. Ferenc pápa korábban a béranyaság egyetemes betiltását szorgalmazta.
Forrás: Catholic News Agency
Nyitókép: Shutterstock