Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az érdeklődök egy egészségügyi szakemberrel folytatott telefonos konzultáció után néhány napon belül megkaphatják a kért abortusztablettákat a new york-i postacímükre. A programot a város polgármestere a következőképpen indokolta: “Az internetes abortusz ellátás lehetővé teszi, hogy az életünkben szerepet játszó emberek a számukra szükséges döntéseket biztonságosan és diszkréten hozhassák meg”. A szolgáltatás hirdetésekor az abortuszt természetesen egészségügyi ellátásként tüntetik fel és reproduktív jognak nevezik.
Elég meglepőnek tűnhet mindez annak fényében, hogy az abortuszpárti aktivisták mindig is azt hozták fel egyik fő érvükként amiért szerintük az abortuszt legalizálni kell, hogy arra a nők biztonsága érdekében van szükség, mert különben a nők veszélyes, illegális abortuszokhoz fognak folyamodni. (Ez a gyakran hangoztatott érv egyébként hamis statisztikákon alapul. Dr. Bernard Nathanson, aki kulcsfigurája volt az abortusz legalizálásának Amerikában ezt évekkel később be is ismerte.) Ennek ellenére most mégis egy olyan abortusz eljárást támogatnak, ami négyszer annyi komplikációval jár, mint a sebészi abortusz. Vajon valóban a nők biztonsága érdekli őket, vagy talán inkább arról van szó, hogy az abortuszt bármikor és mindenki számára elérhető szolgáltatássá akarják tenni? New York polgármestere ezt nyilatkozta: „Soha nem fogjuk abbahagyni erőfeszítéseinket, hogy az abortusz ellátás minél könnyebben hozzáférhető legyen minden new york-i lakos számára”.
New York lakosai aligha fognak felháborodni ezen a híren, hiszen New York államban 2019-ben egészen a születésig legálissá tette az abortuszt Andrew Cuomo, az akkori kormányzó, azáltal, hogy a nők életének vagy egészségének veszélyeztetése esetén is elérhetővé tették az eljárást. Az egészség veszélyeztetését azonban olyan tágan definiálták, hogy abba szinte bármi beleférhet. A törvényt megünnepelve New York-ban az Empire State Building csúcsát is rózsaszínben világították ki.
Az abortusztabletta online elérhetővé tétele része annak a törekvésnek, mely az abortuszt pusztán egészségügyi ellátásként határozza meg. Ez viszont semmilyen szempontból nem állja meg a helyét.
Egyrészt a terhesség nem egy kezelendő betegség. Éppen ellenkezőleg: egy egészséges biológiai működésre utal.
Másik gyakori érv az úgynevezett „anya élete” helyzet, amikor az anya életét veszélyezteti a terhesség. Azonban ilyenkor valójában nem abortuszra van szükség. Ha nincs más orvosi lehetőség a veszélyhelyzet elhárítására, az orvosok nem abortusszal, hanem a szülés beindításával vagy császármetszéssel fejezik be a terhességet. Ezután a babát neonatológusok gondozzák. Ez teljesen más, mint egy abortusz, amelyben a gyermek életének kioltása a cél. Abortusz során a terhesség előrehaladottságától függően a gyermeket egy katéterrel és vákuumgéppel vagy golyófogóval darabokra tépik, vagy pedig szívinfarktus előidézése után a gyermek halva születik.
Dr. Anthony Levatino, aki választáspárti orvosból lett életpárti aktivistává, 9 éven át dolgozott egy olyan kórházban, amely magas rizikójú terhesekre specializálódott és több száz páciense közül egyiknek sem volt szüksége abortuszra.
Sajnos az abortuszról általában csak a szlogenek szintjén hallani: „az én testem, az én döntésem”, „reproduktív jog”, „nem lehet valakit szülésre kényszeríteni”, „az abortusz életet ment”. Azt azonban ritkán mutatják meg az embereknek, hogy valójában mit takarnak a jól hangzó szlogenek.