Az elmúlt hetek hazai közéleti fejleményeit követően több liberális és feminista csoportosulás is újra napirendjére tűzte az Isztambuli Egyezmény ratifikációjának követelését, az egyik liberális párt pedig az Országgyűlés elé terjesztette a dokumentumot, kérve annak elfogadását. Az indoklások az áldozatsegítésre helyezik a hangsúlyt, arról azonban csak kevés szó esik, hogy hazánk nem érzéketlenségből, hanem éppen alaptörvénye szellemiségének megfelelően nem ratifikálja az egyezményt.
A CitizenGO és az Emberi Méltóság Központ húsvét előtt tájékoztató kampányt és aláírásgyűjtést indított. Előbbivel azt kívánják elérni a keresztény-konzervatív szervezetek, hogy a közéleti viták iránt érdeklődő magyarok jobban átlássák, mi is valójában az Isztambuli Egyezmény, utóbbiban pedig a nyomásgyakorlás eszközét látják és arra kérik a kormányt, hogy továbbra is tartózkodjon a dokumentum magyar jogrendbe emelésétől.
Trójai faló
Az értékvédő szervezetek úgy látják: az Isztambuli Egyezmény a gender-ideológia trójai falovát jelentené hazánk számára. A dokumentum gender-fogalma ugyanis radikálisan eltér attól, a fogalmi készlettől, ami a magyar Alaptörvényben és annak szellemiségében szerepel a nemekkel kapcsolatban: az egyezmény értelmezésében a „nem” egy szociális konstrukció, amely akár változó is lehet, és amely lényegében független a biológiai valóságtól. Ráadásul harcot hirdet „a sztereotip női és férfi szerepek” ellen, amelyeken egyes hagyományok és szokások alapulnak, azt azonban nem fejti ki, hogy pontosan mit ért ez alatt. Az egyezmény kritikusai ezért rámutatnak, e homályos megfogalmazás alapján akár a néptáncoktatás is problémás lehet, hiszen az mélyen a férfi és női szerepek hagyományos elválasztásán alapszik, de a hagyományos családmodellről sem szabadna ezután előadást tartani.
Bár az Isztambuli Egyezmény deklarált célja a nők elleni erőszak, valamint a kapcsolati erőszak visszaszorítása (amely cél önmagában nyilvánvalóan üdvözlendő és támogatásra érdemes), még az áldozatokat sem kezeli egyenlően – annak ellenére, hogy egyes pontjai külön hangsúlyozzák az egyenlőség jelentőségét. A dokumentum ugyanakkor negatívan diszkriminálja a társadalom férfitagjait és a fiúkat, amikor más megítélés alá sorolja a bántalmazott férfiakat és nőket. Ha például egy férfi bántalmaz egy nőt, az az Isztambuli Egyezmény szerint a „nőkkel szembeni nemi alapú erőszak” fogalmát meríti ki, amellyel kapcsolatban az államnak kötelessége fellépni az egyezmény értelmében, az viszont, ha egy nő bántalmaz egy férfit, a „kapcsolati erőszak” kategóriájába tartozik, és ebben az esetben a jogi dokumentum nem kötelezi az államot a fellépésre, csupán ajánlásokat fogalmaz meg.
„Véleményünk szerint egy a nők és a férfiak közötti tényleges egyenjogúság elősegítését célul kitűző egyezménynek hozzá kellene járulnia, hogy az erőszak elszenvedői, legyenek akár lánygyermekek, nők, fiúgyermekek vagy férfiak, egyenlő bánásmódban részesüljenek”
– fogalmaznak a CitizenGO és az Emberi Méltóság Központ munkatársai.
Feleslegesen drága és csorbítja a vallásszabadságot az Isztambuli Egyezmény
Az értékvédők arra is felhívják a figyelmet, hogy az Isztambuli Egyezmény egy költséges ellenőrzőrendszer kialakítását írná elő hazánknak, amely nem csupán a valódi problémákat, de a fent már részletezett, ideológiai ihletésű „gondokat” is monitorozná. Ez végső soron azt jelenti, hogy közpénzből kellene finanszíroznunk egy liberális doktrínacsomag végrehajtását és meglehetősen drága ellenőrzését. A CGO és az EMK szakértői szerint ezeket a forrásokat inkább a valódi segítségnyújtásra, azaz a szociális ellátórendszer javítására, a prevencióra, az áldozatokat segítő ellátórendszer fejlesztésére és a kapcsolati kultúra javítására célszerű költeni.
Az egyezmény ráadásul sérti a szülők azon jogát, hogy kiválaszthassák a gyermekeik számára megfelelő oktatást, mivel a részes államok korlátozhatják azt a jogot, amivel élve a szülők visszautasíthatnak olyan iskolai órákat, foglalkozásokat és tanterveket, amelyek keretében a gender-ideológia téziseinek megfelelően „oktatják” gyermekeiket.
Mindezeken túl az Isztambuli Egyezmény az egyházi iskolákat is arra kötelezi, hogy az intézmény vallási identitását és munkatársainak, pedagógusainak hitbéli meggyőződését félretéve a gender kötelező érvényű definícióját tanítsák a fiataloknak és korrigálják a családra, házasságra és nemi szerepekre vonatkozó egyházi tanítást –
azaz súlyosan csorbítja a lelkiismereti- és vallásszabadsághoz való jogot.
A CitizenGO és az Emberi Méltóság Központ szakértői arra kérik a kormány tagjait és az országgyűlési képviselőket, hogy továbbra se ratifikálják az Isztambuli Egyezményt, hanem a valódi áldozatsegítő-hálózat megerősítésén munkálkodjanak.
A kapcsolódó petíciót ide kattintva írhatja alá.
Nyitóképünk illusztráció. Forrás: Shutterstock