Tammy Peterson, Jordan Peterson klinikai szakpszichológus felesége, legújabb podcast részében (a Tammy Peterson Podcast-ben) beszélt arról, hogy férjének betegsége alatt asszisztált öngyilkosságot ajánlottak Kanadában.
Mint ismeretes, Jordan Peterson több évig súlyosan beteg volt, ez idő alatt a nyilvánosság elől is eltűnt. Betegsége hátterében felesége veserák diagnózisa állt, ami miatt Peterson antidepresszánst (benzodiazepint) kezdett szedni. A szert végül letette, azonban erőteljes elvonási tünetek jelentkeztek nála, melyek súlyosan legyengítették. Nyugati specialisták nem tudtak segíteni rajta, így extrémebb kezeléshez folyamodott először Oroszországban – ahol mesterséges kómában tartották – majd Szerbiában. Ez utóbbi országban végül a Covidot is elkapta.
,,A férjem nagyon beteg volt. Én is nagyon beteg voltam” – mondta a pszichológus felesége Amanda Achtman életpárti aktivistának, aki nemrég fontos figyelmeztetést publikált az axioma.hu-n -,,Asszisztált öngyilkosságot (MAID-et) ajánlottak neki. Azt gondolták, hogy a fájdalma csillapíthatatlan és nem tartható fenn. Én [persze] elleneztem.”
Tammy Peterson, aki később kigyógyult a rákból kifejtette, hogy szenvedése alatt sosem veszítette el a reményt. Férje állapota pedig az extrém beavatkozásoknak köszönhetően hamarosan javulásnak indult.
,,Mi mindenről maradtunk volna le…” – mutatott rá döbbenten Achtman.
Jordan Peterson egy 8 hónappal ezelőtt közzétett videóban elismerte, hogy szenvedése alatt ő is fontolóra vette az eutanáziát. ,,2 és fél évig napi 4 órába telt, hogy talpra álljak. Majd, amikor felálltam, nem tudtam leülni és naponta 9-12 mérföldet sétáltam” – mondta, majd hozzátette: ,,Láttam, hogy a fájdalom amit átéltem visszatükröződött azoknak a szeméből, akiket szerettem. Nem akartam, hogy ez folytatódjon.”
,,Hazudnék ha azt mondanám, hogy nem voltak idők, amikor, ha lett volna egy gomb, ami egyszerűen lekapcsol, akkor nem nyomtam volna meg.”
A pszichológus azonban úgy véli, nem szabad a kanadai kormányra bízni annak az eldöntését, hogy ki élhet, amely egy útlevelet sem tud két hét alatt kiállítani. Az észak-amerikai országban egyébként már több, mint 40 ezer ember halt meg eutanázia által az eljárás 2016-os legalizálása óta.
Jordan Peterson egy másik alkalommal arról is beszélt, hogy betegsége alatt családja végig vele volt, így motivációja töretlenül az életben maradásra irányult. Mára pedig szinte 100 százalékosan felépült.
Amanda Achtman, a bioetika élharcosa Tammy Peterson podcast műsorban szintén aláhúzta, hogy a betegségben szenvedők és az idősek számára a jelenlét és a szeretet biztosítása a legfontosabb. Sokan azért döntenek az eutanázia mellett, mert úgy érzik már nem folytathatnak jelentőségteljes tevékenységeket. Achtman azonban emlékezetet: az ember arra teremtetett, hogy szeressen és szeressék, így a szenvedés hatására sem veszítheti el a jelentőségteljes tevékenységekre való képességét.
A releváns rész a beszélgetés 34. percétől látható: