Annak érdekében, hogy kampányígéreteihez hű maradjon, az új baloldali lengyel kormány az LMBTQ mozgalom számára imponáló intézkedések meghozatalába kezdett. Ennek keretében a lengyel Igazságügyi Minisztérium egy olyan módosítási javaslatot terjesztett elő, amely cselekedetek sorát akár 3 évig terjedő szabadságvesztéssel sújtaná, legyen szó erőszakról vagy éppen szexuális orientációt vagy nemi identitást érintő, szóbeli sértésekről. A tervezetet a lengyel LMBTQ mozgalom már győzelemként értékeli.
Mindez rávilágít arra, hogy mennyire megváltozott az elmúlt egy évben a lengyel politika. A kelet-európai országot mindenki a keresztény gyökereihez leginkább ragaszkodó és az LMBTQ mozgalom ellen leghatározottabban fellépő európai államok egyikének tekintette, a Jog és Igazságosság (PiS) konzervatív párt vezetése alatt. Az újonnan javasolt módosítás azonban az UnHerd szerint, leginkább reakciós kiáltványnak, sem pedig jól átgondolt szakpolitikai javaslatnak tűnik.
Donald Tusk miniszterelnök kormánya a tavaly év végi hatalomátvétele óta több témában is – például az abortusz kérdésében szintén – a keményvonalas megközelítés mellett döntött, csak úgy mint a jelen kérdéskörben. A törvényjavaslat ugyanis azáltal, hogy az ,,inzultusok” vagy a ,,gyűlöletre hívás” kifejezéseket jogi értelmezés tárgyává teszi, a legitim, nem gyűlöletkeltő beszédet is a büntethető kategóriába sorolhatja.
Ez az intézkedés hasonlóan érintené a szólásszabadságot, mint a Jog és Igazságosság párt által eszközölt módosítások, amelyek az ország emlékezetpolitikai törvényeit érintették. Ezek a módosítások szintén három év szabadságvesztést helyeztek kilátásba azok számára, akik azt mondják, hogy Lengyelország részt vett a második világháborúban a nácik által elkövetett bűncselekményekben. Ez a kétértelműség több holokauszt kutató ellehetetlenítését eredményezte.
Nyitókép: Shutterstock