A Szentlélek folyamatosan jelen van, segít és vezet minket – mondta az Agapé pünkösdi adásában Grendorf Péter evangélikus lelkész, akinek személyes élménye, hogy a Szentlélek hatására tapasztalhatjuk meg a legkézzelfoghatóbb, legkonkrétabb változásokat az életünk során. A műsorban elhangzott:
a Szentlélek a Szentháromság harmadik személye, akit a keresztények az Atyával és a Fiúval egyenlőképpen imádnak.
Ott volt a teremtéskor és Jézus keresztáldozatánál is. Az első keresztények imádkoztak a Szentlélekért és szemlélték Őt – mutatott rá Gájer László. A katolikus pap hozzáfűzte: előbb alakult ki az egyházban a tapasztalat róla, azt követte egy elméleti visszacsatolás. Az ősegyház benne élt a Szentlélekben és engedte, hogy működése átalakítsa tagjait.
Grendorf Péter felelevenítette a Szentlélek szimbólumait: a galambot, a szelet, a tüzet, a lángnyelveket, az élő vizet. Ezek mind dinamikus képek, Jézus Nikodémussal beszélgetve maga is a szélhez hasonlítja a Lelket. A tűz újra hevessé teszi azt, ami már kihűlt, a víz életre kelti, ami kiszáradt – magyarázta a szimbólumok mibenlétét Gájer László atya, hozzáfűzve: a helyreállítás képei ezek, azt jelentik, hogy Isten közelségébe visz bennünket vissza a Szentlélek.
Ahogy a víz nélkülözhetetlen az életünkhöz, úgy a Szentlélek is az, akkor is, ha nem tudunk róla – hangsúlyozta Versegi Beáta-Mária szerzetesnővér. A Nyolc Boldogság Katolikus Közösség tagja szerint az igazi kérdés az, hogyan hangolódunk a jelenlétére, a működésére.
Isten éltessen, egyház!
Pünkösd ünnepe arról szól, hogy Isten az Ő Lelkét adja nekünk, ez pedig csodálatos ajándék, amivel valóban be lehet töltekezni, fogalmazott Somogyiné Ficsor Krisztina. A református lelkész felidézte egy olvasmányélményét, ami arról szólt, hogyan alakult volna a keresztény közösség élete az első pünkösd nélkül: ma biztosan nem beszélhetnénk egyházról és kereszténységről, gyakorlatilag minden ment volna tovább a régi kerékvágásban…
Az első pünkösdkor – amit az egyház születéseként tartunk számon – erő töltötte el az apostolokat és azok, akik addig féltek, bezárkóztak, vagy vissza akartak menni halászni, a Lélekben erővel indultak, hogy hirdessék Jézust a világnak.
A pünkösd szó a görög pentekoszté kifejezésből származik, ami ötvenet jelent: Isten az Egyiptomból való kivonulás után ötven nappal adta a törvényeket Izrael népének, ezért a törvényadás ünnepe volt a zsidó közösség számára. A Szentlélek ezt a törvényt „a fejünkből a szívünkbe hozza”, és azt kéri, adjuk oda Istennek „hitünk zsengéjét”, ami már nem csak a törvény ismerete, hanem szívünkben hordozott, élő hit.
A Szentlélek működik, csodákat tesz
Egy agyvelőgyulladás után az orvosok már biztosra vették Somogyiné Ficsor Krisztina halálát. A református lelkész azonban – csodás módon – meggyógyult, sőt, Isten mindkét lábának bénultságát is meggyógyította. A lelkész történetéhez hozzáfűzte: ezzel együtt a Szentlélek mindennapos működését is tapasztalja az Istennel folytatott beszélgetések, az imák által, a benne való szolgálat által.
Tanúságot tett arról is, hogy Dorottya lánya nem születhetett volna meg Isten Lelkének működése nélkül. Akkor ugyanis, amikor őt várták, rubeolafertőzést kapott, és az összes orvos, akivel beszéltek, arról győzködte őket, hogy öljék meg a magzatot. De a Szentlélek felerősítette bennük azokat az igéket, amelyek az életet oltalmazták; „Ne félj, csak higgy, a Te lánykád nem hal meg!” – hallották az üzenetet.
„Isten Lelke hatalmas csodákon vitt keresztül és erősített meg” – fogalmazott a református lelkész.
Már az első pünkösd történetében is a képességeken keresztül működő Szentlélekkel találkozunk: az apostolok, majd a hívek olyan dolgokra lesznek képesek, amelyekre addig nem voltak, mutatott rá Grendorf Péter, aki a saját életében ugyanezt tapasztalta meg. A Szentlélek hívta el a szolgálatra, majd tette alkalmassá, annak ellenére, hogy korábban mások előtt képtelen volt folyékonyan beszélni a dadogása miatt. Az elmúlt évtizedekben mindvégig tapasztalta a Szentlélek segítségét, akár lehetetlennek tűnő helyzetekben is.
Tehát a Szentlélek ma pont ugyanúgy tesz csodákat, mint az Apostolok Cselekedeteinek idejében, az ősegyház első évtizedeiben.
Ezt a könyvet olvasva láthatjuk, hogy bekövetkezik „egyfajta kegyelmi nyomaték”, fogalmazott Gájer László atya, aki első ízben 15 évesen tapasztalta a Szentlélek kiáradását.
A katolikus pap felidézte a Szentírásból Kornéliusz százados és háza népe megtérését, akiket Szent Pál apostol igehirdetésének hatására már azt megelőzően betöltött a Szentlélek, hogy megkeresztelkedtek volna és ez a tapasztalat az egész egyházra hatást gyakorolt. „Valami fölrobbant”, fogalmazott az atya, hozzátéve, hogy „valami mindig fölrobban, ha mi megengedjük” azt az életünkben. Engednünk kell, hogy történjenek az életünkben a csodák – ha nem történnek, „lehet, hogy az egyenletben a mi oldalunkon van a hiba”. Szólítsuk meg Őt gyakran az imáinkban, személyes módon és tudatosan, kérjük, hogy „emeljen szintet” a hitéletünkben, buzdított Gájer László.
Versegi Beáta-Mária az apró imák jelentőségét emelte ki: ha békességet szeretnénk magunk körül, ha meg akarunk érteni valakit, vagy akár saját magunkat egy nehéz helyzetben, kérjük a Szentlélek segítségét.
Készüljünk tudatosan pünkösdre!
Pünkösdre készülve gondoljunk a tavaszra – ajánlotta Gájer László, aki párhuzamot vont: a pünkösd is virágzó, derűs, tele van élettel, mindez pedig felidézheti bennünk a Szentlelket. Márpedig jó a Szentlélekben lenni és élni.
Grendorf Péter azt kérte, egyszerűen csak engedjük, hogy pünkösd ünnepe, a Szentlélek maga hasson ránk. Fontos, hogy készüljünk, de ne görcsöljünk rá és vegyük észre az apró, csendes csodákat is!
Tegyük fel a kérdést: „Ki vagy Te, Szentlélek?”, aztán legyünk nagyon figyelmesek a válaszára, javasolta Versegi Beáta-Mária azoknak, akik szeretnének közelebbi kapcsolatba kerülni a Szentháromság harmadik személyével.
Somogyiné Ficsor Krisztina pedig arra kért: engedjük be a Szentlelket az életünkbe, a szívünkbe. Merjük átengedni neki az irányítást, ne ragaszkodjunk hozzá görcsösen. Ahogy a szivacsot átjárja a víz, engedjük meg Isten Lelkének, hogy Ő is betöltsön minket!
A teljes beszélgetést itt megtekintheti:
Nyitókép: Shutterstock