Sathiya Sam egyik év végi podcast részében bemutatja a mesterséges intelligencia (AI) pornóiparra gyakorolt hatását; exponenciálisan árasztják el a világhálót a celebek fizimiskájával szereplő felnőtt tartalmak. Miközben azt gondolnánk, hogy ennek potenciális veszélye az átlag emberektől távol áll, sajnos azt kell realizálnunk, hogy nagyon is valós. Meg lehet hekkelni ugyanis ma már szinte bármit; nem csak fotót hanem mozgóképet, videót is, mely így, bár alapjaiban véve továbbra is hamis(ítvány) – ezért „deep fake” – mégis megszólalásig hasonlít az eredetire. Az álhírek világában szocializálódott agyunk pedig elhiszi! Úgy látszik, idejétmúlttá válik a mondás: „hiszem, ha látom”. Szomorú, de ma már azt kell mondanunk, hogy hiába látjuk, attól még nem biztos, hogy hihető, amit éppen nézünk.
A megtévesztés, hitetés ősi archetípusa maga a sátán, a hazugság atyja. A pornóról (beszédes például a »devilsfilm« elnevezése és „munkássága”) pedig definíció szerint is tudjuk, hogy nem valódi szex, hanem az ördög által meghamisított olcsó utánzat.
A világtörténelem legelső kísértése is egy mély emberi vágyra adott hamis válasz. „Csakugyan?” – hangzott a kérdés (1Móz 3,1). A pornó is hamis válasz egy nagyon fontos Isten által belénk teremtett vágyra. Bár a szexualitás a Biblia szerint önmagában nem identitás, mégis fontos részét képezi identitásunknak, a nemiségünknek és annak helyénvaló megélésének. Viszont ha bárkiből lehet pillanatok alatt az AI segítségével „pornósztár”, annak messzemenő következményei lesznek. A fake news új korszakának talán egyik legmérgezőbb válfajával van dolgunk. Nincs tehát (teljes) biztonságban senki.
A probléma pedig azért is óriási, mert látszólag új „távlatokat” nyit a pornófogyasztók előtt. Az AI-nak tulajdonított ezirányú perspektíva határtalan(nak tűnik), de vele együtt a függőség új típusainak megnyilvánulásai is! A jó hír viszont az, hogy „ahol megnövekedett a bűn, ott még bőségesebben kiáradt a kegyelem” (Róma 5,20b). Abban pedig biztosak lehetünk, hogy a függőségek új típusaira is lesz mindig megoldása Istenünknek. Ő az aki igazából kreatív, nem a gonosz. A pornó csak gyenge és káros másolat. Isten – szexualitásunkat is érintő – jó terve az eredeti.
Az ún. dark web használat és a deep fake tartalmak összefonódása közismert. A pornóiparban végzett és végezhető káron túl kiterjesztve vizsgálva a témakört azt mondhatjuk, hogy globális problémával állunk szemben. Sam Gregory szintén egy tavaly év végi friss TED talk-jában beszél arról, hogy amikor az AI képes meghamisítani a valóságot, vajon kiben bízhatunk?
Előadásában rámutat, hogy gyorsan közeledünk egy olyan világ felé, ahol a széles körben elterjedt, hiperrealisztikus hamisítások (deep fake) arra késztetnek majd minket, hogy elvessük a valóságot – véli Gregory, aki technológus és emberi jogi aktivista. Mi történik a demokráciával, ha nem bízhatunk abban, amit látunk?
Beszédében három kulcsfontosságú lépést ismertet annak érdekében, hogy védelem alatt maradjon az emberi termék a szintetikustól, a valódi a hamis műalkotásoktól, illetve, hogy megmaradjon egyfajta reális megkülönböztetési képességünk. Arra is választ ad, hogy miért kulcsfontosságú az igazság érzékelésünk megerősítése a mesterséges intelligenciával (AI) felturbózott jövőnk szempontjából. Érdemes meghallgatni a mindössze 12 perces TED előadását.
A Gondolatkertészet és a Különvélemény közös legutóbbi podcast beszélgetésében Somody Imre és Horváth Gergely is érintette az AI veszélyes, pusztító hatásának témakörét. Elhangzott néhány tavalyi példa (új James Stewart AI-generálta hanganyag, Scarlett Johansson arcát és hangját felhasználó reklám, illetve Tom Hanks esete), melyeknél az a gond, hogy a képmásunkra megy – szó szerint!
De gondolhatunk azokra a videókra is amikor Tom Cruise hangját vagy Putyin mondanivalóját ,,hekkelik meg”. Olyan metaverzumba kerültünk, ahol nehezen felismerhető a valóság és „napról napra kevesebb az első blikkre felismerhető különbség…” – fogalmazott Horváth Gergely. Az AI-korszak által lehetővé vált képek és hangok szabad generálása miatt fennáll a veszély, hogy elveszítjük az ember eredeti fontosságát és jelentését (nem is beszélve a művészeti produktumok eredetiségéről, ami enyhén szólva megkérdőjeleződik sok esetben, világunkban). Elárasztanak minket a hamis (mozgó)képek, képzetek és hangok… Ez nem játék! Kérdés, hogy marad-e viszonyítási pontunk. A keresztény embernek úgy hisszük: igen. Viszont ehhez, ellenben a hírhedt Netflixes film címével; nézzünk fel!
Nyitókép: Shutterstock