Olyan emberek megtéréséről beszélünk, akiknek látható a pálfordulása, de van ennek egy nem látható oldala is, utóbbiról a Biblia úgy ír az eredeti héberben, mint „megfordulni az úton, elkezdeni hazafelé menni” – mondta Szabados Ádám teológus, esszéíró, a Divinity oldal szerzője. A görögnyelvű Újszövetségben pedig a megtérés az értelem, a gondolkodásmód megváltozására utal, vagyis megváltozik a gondolkodás önmagamról, másokról és ami a legfontosabb: Istenről. Jellemző az egész életmód megváltozása is. „Amikor hallunk fontos emberek megtéréséről, akkor kicsit izgulok, hogy ennek mi lesz a vége. Amikor Kanye West megtért, akkor azért ott volt a levegőben, hogy neki már volt jó pár meredek húzása, vajon ez nem ezek közé tartozik-e. De ilyenkor mindig eltölt az a reménység is, hogy a mélyben lévő, a gondolkodásmód megváltozásával járó megtérést jelenti, amit látunk” – fogalmazott a teológus.
A közszereplők megtérése kapcsán a keresztények hajlamosak két szélsőségbe esni: az egyik az, hogy mindent megtérésnek hívunk, azt is ha Cristiano Ronaldo egyszer keresztet vetett; a másik, hogy hiába kezd el valaki olyan gondolatokat megosztani, amelyek a megtérést sejtetik, nagy szkepticizmussal fogadják – mutatott rá Bakos Marcell. A megtérésről lehet az embernek egy intellektuális, filozófiai gondolata, hogy az mit jelent, de a kereszténységben az elmélet mindig együtt jár a gyakorlattal, vagyis következik belőle egy életstílus is – tette hozzá.
A teológia szerint két aspektusa van a megtérésnek: a bűntől való elfordulás és a Krisztushoz való odafordulás – ezek minden valódi megtérésben elválaszthatatlanul összetartoznak. Elsőre nem biztos, hogy kiderül, valaki valóban megtért-e, de a gyümölcseiről látszani fog – hangsúlyozta Szabados Ádám.
Példaként említette Daddy Yankeet, a Despacito énekesét, aki az utolsó koncertjén Puerto Rico-ban elmondta, hogy bár sikeres lett, ez nem jelenti azt, hogy életcélja is volt, és hogy bármivel próbálta betölteni a benne lévő ürességet, csak Krisztus tudja betölteni, mostantól őt akarja követni – erre buzdította a közönségét is. „Ez egy elképesztően drámai pillanat volt, amire nehéz azt mondani, hogy nem valódi, de ezt is az fogja lemérni, hogy új életet él-e és elfordul-e a bűneitől” – fűzte hozzá az esszéíró. Isten kiválaszt minket, Ő kezdeményez, újjászül és közben az ember felelőssége is megvan a megtérésben – összegezte Tóth Krisztián műsorvezető.
Fontos alapigazság, hogy nem az ismeret teszi kereszténnyé az embert, gondoljunk csak Dietrich Bonhoefferre, aki előbb volt teológus, mint újjászületett keresztény, de ugyanígy Pál is tudott a keresztény teológiáról, mégsem ettől tért meg. Nem elég tudni a tételeket, az Isten teheti ezt élővé bennünk – húzta alá Bakos Marcell.
Ayaan Hirsi Ali, ismert volt ateista korábban amellett állt ki élesen, hogy a monoteizmus az oka az erőszaknak, az elnyomásnak, a háborúknak, és akkor egy kalap alá vette a zsidó, a muszlim és a keresztény vallást. „Nagyon meglepett, amikor elém került Alinak az a cikke, amelyben kijelentette, hogy most már keresztény. Azt gondolom, hogy az ő megtérése jelez valamit az egész kultúránkban. Látjuk, hogy egyre sötétebb a világ, amelyben élünk, és ez egyre többeket Isten felé hajt” – mondta Szabados Ádám.
A podcast adásban Kanye West megtérése is szóbakerült. „Ő egy zűrös ember volt mindig is, én arra számítottam, hogy a megtérése is az lesz. Ettől függetlenül, reméljük, hogy az életében látni fogjuk a megváltozásának a jeleit” – fogalmazott a teológus. Bakos Marcell elmondta, Kanye írt egy rap-albumot, amelynek Jesus Is King a címe, ez biztosan sok emberhez eljutott. A beszélgetésben szintén említésre került Shia LaBeoufot, a Transzformersz színésze is, aki katolikus lett, és kifejezetten latin misékre jár – ez azt is mutatja, hogy a kereszténység liturgikusabb, konzervatívabb megnyilvánulásai is vonzóak az emberek számára.