Hogy lehet, hogy amikor a saját plébániámon járt előadást tartani, én nem voltam ott? Hogy lehetett bármi más elfoglaltság fontosabb? Egyáltalán: miért nem hallottam már sokkal korábban erről az emberről? Alapvetően ezek a kérdések cikáztak a gondolataimban, amikor belelendültem Mijo Barada A hit három lépése című könyvének olvasásába. A szerző saját életútját bemutató kötet, bár szándéka szerint önéletrajz, mégsem hagyományos életrajzi mű, sokkal inkább „hitrajz”.
Helyenként meglepően alaposan jár körbe kérdéseket (például saját felmenői, családi házuk, vagy éppen birtokuk kialakulásának történetét), amiről, bevallom, én magam azt gondoltam, kicsit „agyonnyomja” a lényeget és késlelteti „az igazi” történet beindulását. Azóta pontosabban látom a helyzetet: miután elkezdtem Barada előadásait hallgatni, és jobban kirajzolódott előttem szolgálatának sokrétűsége, értem, miért is részletezte olyan bőven ezeket a háttereket. (Ráadásul volt olyan olvasó a családban, aki szerint ezek az oldalak rendkívül izgalmasak.) A könyvben tehát megismerjük a dalmáciai tengerpartra kerülő Barada-család történetét, majd látjuk a kis Mijot, akinek vallási buzgósága már gyerekkorában kitűnik, s akiből szépen lassan környezetmérnök lesz, közben pedig egyre közelebb kerül Istenhez és evangelizál: már 23 éves korában imacsoportot hív életre, ezzel a jó szokásával pedig azóta sem hagyott fel.
A környezet persze közel sem ideális, sőt. Amikor Mijo egyetemista lesz, a nyolcvanas évek Jugoszláviájában járunk, a tomboló keresztényellenes kommunizmus idején, amely üldözi az egyházat és mindazokat, akik hozzá tartoznak: általánosak a sanyargatások, lehallgatások, bántalmazások. Ennek ellenére Zágrábban pezsgő hitélet fogadja Mijot, szent életű papokkal találkozik, imacsoportokba jár, zarándoklatokon vesz részt és számos olyan tapasztalatot gyűjt, amely aztán élethosszig meghatározó lesz számára. És természetesen már aktívan szolgál: imatalálkozókon, szemináriumokon hirdeti az evangéliumot.
A kiérlelt, erős hithez persze sokszor válságokon át vezet út. Nem volt ez másként Mijo Barada esetében sem, aki több mint egy éven keresztül kérte Istent, hogy adjon neki jelet saját létezéséről, amikor fájóan megtapasztalta a hit válságát. Isten azonban kivezet bennünket a mélységekből és felemel. Mijo számára ez a folyamat Medjugorje-ban kezdődött el, s bár ezután tapasztalta csak meg igazán, milyen a szomorúság, a lelki sötétség, milyen elhagyatottnak és kinézettnek lenni, milyen a megvetés, megpróbáltatás és kísértés időszaka, az élete ezt követően már csak az élő Isten szolgálatáról szólt és a benne való növekedés lett a célja és programja. Még a hadseregben is (igen, a kommunista jugoszláv haderőben) imacsoportokat szervezett és folyamatosan tanúságot tett az Úrról.
Isten pedig megáldotta szolgálatát, olykor kifejezetten filmbe illő módon.
Az élete nem volt könnyű – és különösen nem volt mentes a szenvedésektől. Olyan megpróbáltatásban is része volt, amiben valószínűleg csak alig néhány embernek, szenvedései és felajánlásai azonban rendre a hit diadalát hozták. Az évtizedek során bekövetkező igazi csodák, odaadó szolgálata és mély hite, melyről a könyv tanúskodik, lelki erőforrásként szolgálnak minden keresztény számára. A hit három lépése arról szól, hogyan adhatjuk át életünket Istennek a leghétköznapibb helyzetektől egészen a legmélyebb válságainkig, hogy ő megdicsőüljön azokban, s így egyre inkább hozzá térjünk. Mindezt nem felületesen, vagy könnyűszerrel: a legnagyobb kríziseket, legmélyebb drámákat, igazán nagy szenvedéseket nehéz elfogadni és átadni, de az Úr működik, és ezekből a helyzetekből alkotja meg a leginkább tiszta szíveket, hogy aztán már igazán az Övéi lehessünk.
A könyv olvasmányosan megírt, könnyen „fogyasztható”, mégis nagyon mély. Az egyik legjobb útmutató a keresztény élethez, ami eddig a kezembe került. Egy olyan lélek lenyomata, amelynek állásfoglalásai helyesek és hitelesek, amely Istent fürkészi és dicsőíti és arra hív, hogy a mi lelkünk – és így egész életünk, családunk, szolgálatunk – ugyanilyen áldott és gyümölcsöző legyen.
Mijo Barada: A hit három lépése. Önéletrajz
Kiadó: Missionare der Göttlichen Liebe (Az Isteni Szeretet Misszionáriusai). A könyv magyar nyelvű kiadása elérhető a Marana Tha Kiadó kínálatában.
További könyvajánlót olvasna? Ezt is ajánljuk Önnek: Carl Trueman három tanácsa a kortárs egyháznak |
Nyitókép: Axioma.hu/Vágvölgyi Gergely