Grúzia tovább halad a kereskedelmi béranyaság megszüntetésére irányuló tervével, de a kizsákmányoló gyakorlat visszaszorítása hihetetlenül nehéznek bizonyul, mivel az érintett nők egyszerűen Albániába költöznek.
Tavaly Irakli Garibashvili grúz miniszterelnök bejelentette, hogy a döntéshozók egy olyan törvénytervezetet fontolgatnak, amely csak az önkéntes béranyaságot engedélyezné – amikor a leendő szülők nem fizethetnek a béranyának a teste használatáért –, és kizárólag grúz állampolgárokra korlátozná a szolgáltatás igénybevételének lehetőségét. A New Lines Magazine szerint jelenleg a leendő szülőknek mindössze 5 százaléka grúz állampolgár.
A magazin interjút készített egy béranyaklinikán dolgozó nővel, Mariammal, aki már nem először kívánt részt venni béranyasági várandósságban azzal a céllal, hogy el tudja tartani saját gyermekét. „A béranyaság nehéz dolog. Nagy nyomás és felelősség más gyermekét kihordani” – mondta Mariam. „De Grúziában nincs elég munkahely ahhoz, hogy továbbléphessek, és megtegyem mindazt, amit a fiamért tennem kell.”
A béranyák a jelentések szerint 17 000 és 22 000 dollár közötti összeget kapnak, ami óriási bevételnek számít egy olyan országban, ahol egy pincér kevesebb mint 5000 dollárt keres évente.
A háborút megelőzően Ukrajna a világ egyik legnépszerűbb országa volt a béranyasági ipar számára. Grúziához hasonlóan a szegénység itt is fontos tényező, és a béranyaság lehetővé teszi, hogy a nők nagy összegeket kapjanak a testük használatáért. A döntéshozók ebben az országban is a kereskedelmi béranyaság leállítására törekszenek, miközben a külföldiek az Oroszországgal folytatott háború ellenére is keresik az ukrán béranyákat, bár egyre többen fordulnak inkább grúz intézményekhez.
Az Egészségügyi Minisztérium becslése szerint a 2022-ig tartó öt évben megduplázódott a béranyaság útján született gyermekek száma. A béranyák többsége egyedülálló nő és szegény családból származik, a leendő szülők viszont jellemzően jómódúak. Pontosan emiatt sokan a béranyaságot kizsákmányolónak és etikátlannak tartják.
De amint arról az New Lines beszámolt, a grúziai béranyaság leállítása valószínűleg összességében kevés hatással lesz a béranya-kereskedelemre, hiszen Albánia máris igyekszik betölteni a létrejövő vákuumot. A szülők Grúziából Albániába szállítják az embrióikat, és megjelennek új klinikák, amelyek szeretnének beszállni. „Ha egy országban betiltják ezeket a megállapodásokat, az teremt egy jövedelmező piacot valahol máshol” – mondta Carolina Marin Pedreno, egy brit családjogász. Így annak érdekében, hogy véget lehessen vetni a kizsákmányoló gyakorlatnak, több kormánynak közösen kellene közbelépnie.
Forrás: Live Action
Nyitókép: Shutterstock