Makkné Kende Adrienn: Doktor úr a Semmelweis Egyetem egyik tantárgya keretében arról oktat, hogy a cikluskövetési táblázat hogyan segítheti az orvosi kivizsgálást. Valóban orvosilag komolyan vehető, ha egy nő figyeli és feljegyzi a ciklusa alakulását? Miben segíthet ez a nőgyógyásznak vagy endokrinológusnak?
Dr. Keszthelyi Márton: A legkönnyebben mindenki a menstruációs vérzéssel tudja azonosítani a menstruációs ciklusát, hiszen ez a női működés legkézzelfoghatóbb, legegyszerűbben követhető jele. Ám meddőséggel vagy reproduktív orvoslással foglalkozó szakemberként nekünk mégiscsak az a legfontosabb, ami a vérzés előtt, de leginkább az peteérés és az ovuláció időszakában történik. Ha a nő képzett cikluskövetési oktatótól, 3-4 ciklus nyomonkövetése során megtanul egy cikluskövetési módszert, akkor a mindennapos megfigyeléseknek köszönhetően szépen kirajzolódnak a női ciklus egyes szakaszai és történései.
A ciklustáblázat a nőgyógyászok EKG-ja lehetne.
Nélküle a panaszok alapján sejtéseink lehetnek, ám a tényleges ok feltárásában a jól vezetett ciklustáblázat óriási segítséget jelenthet.
M.K.A.: 2022 júniusában elindult a Semmelweis Egyetem Rekonstruktív Reproduktív Medicina szakrendelése, mely a meddőségi problémák kivizsgálásával és gyógyításával foglalkozik és a termékenység helyreállítását tűzte ki célul. Doktor úr a kezdetektől rendel a Semmelweis Egyetem RRM szakrendelésén. Miben jelent egyedi ellátást az RRM, és mennyiben tér el a klasszikus meddőségi kezelésektől?
Dr. Keszthelyi Márton: A létezésünk oka, hogy a Semmelweis Egyetem Asszisztált Reprodukciós Centrumának igazgatója, Dr. Sipos Miklós szívügyének tekinti, hogy mindenki számára megteremtse a lehetőséget, hogy a várandósság úgy jöhessen létre, ahogy ez a személyes meggyőződésének, hitének legjobban megfelel. A Rekonstruktív Medicina szakrendelés TB alapellátás keretében elérhető a meddőséggel küzdő házaspárok számára, és – ahogy a nevében is benne van – helyreállító orvoslás protokolljai szerint gyógyítunk itt. Alapfeltevésünk, hogy egy egészséges nő szervezete képes a várandósságra. Feladatunk tehát: ha nem jön a baba, akkor a női egészséget kell helyreállítani, így a gyermek megfoganhat. Ennek érdekében nagyon alaposan kivizsgáljuk azokat a nőgyógyászati és andrológiai okokat, amik közvetlen vagy közvetett hatással lehetnek az elmaradó gyermekáldásra. A kivizsgálás és helyreállítás folyamatát követően, ha szükséges, a ciklustáblázat alapján beállított, személyre szabott gyógyszereléssel is segítjük a tüszők érését, illetve megrepedését.
Tehát az ovulációhoz vezető folyamatot akár gyógyszeresen is segítjük, de a kisbaba megfoganása a maga természesességében, a hitvesi ágyban, a szexuális együttlétnek köszönhetően történhet.
Ezért az RRM szakrendelést olykor “Természetes gyermekáldás ambulanciaként” említjük. Arra azonban érdemes felkészülni, hogy mivel a kivizsgálás és a gyógyulás, az egészséges ovulációs ciklusok helyreállása időigényes, ezt siettetni nem akarjuk, így lehetséges, hogy a meggyógyított páciens esetén a kívánt várandósság csak hónapok, esetleg fél év múlva következik be.
M.K.A.: Mit tapasztal, miyen nőgyógyászati okai lehetnek a gyermektelenségnek? Lehet ezeken segíteni?
Dr. Keszthelyi Márton: Igen szerteágazóak lehetnek azok az okok, ami miatt egy párnak nem fogan gyermeke. Kétségtelenül fontos befolyásoló tényező minden reproduktív orvoslással foglalkozó szakember számára a magasabb életkor. Tudom, összetett kérdés ez – de hadd biztassak mindenkit: aki csak teheti, ne halogassa a gyermekvállalást. És ne halogassuk a kivizsgálást vagy a cikluszavar gyógyíttatását se!
Fontos szempont az is, hogy a párt mindig “egységként” kezeljük, hiszen a férfiak esetén legalább annyi eltérést igazoltak a meddőség hátterében, mint a nők esetén,
tehát egyaránt megkülönböztethetünk női illetve férfi okokat. Az anatómiai eltéréseken mindkét nem esetén sokszor nehéz segíteni. Ami viszont javítható és jól kezelhető: az életmódból fakadó anyagcsere-problémák és hormonális eltérések is gyakran vezetnek meddőségi problémákhoz. Ezeknél különösen fontos a személyre szabott tanácsadás, így jól orvosolhatóak. A meddőség hátterében lehetnek különböző jól kezelhető fertőzések, hormonális zavarok, ovulációs problémák is. Minden eset egyedi, de összességében elmondhatom: a kezelést nagyon megkönnyíti a korai és pontos diagnózis, a személyre szabott életmódbeli és szükség esetén a gyógyszeres terápia.
M.K.A.: Melyek a leggyakoribb cikluszavarként mutatkozó gondok, melyek akár meddőségi problémákhoz is vezethetnek?
Dr. Keszthelyi Márton: Egyértelműen az ovuláció zavarai, és ebből fakadóan a beágyazódás időszakában tapasztalt zavar a vezető ok, ami miatt sokszor nem fogan kisbaba. Emögött sok probléma állhat: PCOS, inzulin-rezisztencia, prolaktin vagy pajzsmirigy hormonjainak eltérései és még sorolhatnám. Ami jó hír: az ovulációs zavar “már messziről látszik” egy precízen vezetett ciklustáblázaton, így könnyen felismerhető és többnyire jól kezelhető, de rendkívül nagy segítséget jelent a korai felismerés.
M.K.A.: Cikluszavar esetén gyakran fogamzásgátló tablettával kezelik a beteget. Az RRM protokoll javasolhat más megoldásokat is? Milyen kezelési lehetőségek merülnek fel cikluszavar esetén, ha a nő még tervez gyermekvállalást?
Dr. Keszthelyi Márton: A ciklus eltéréseinek kezelése szerencsére nem függ a gyermekvállalási szándéktól. Sőt, ha már valaki időben – sokszor akár kamaszként, egyetemistaként látszik a cikluszavar – elkezdi a ciklus eltéréseinek rendezését, akkor mire esedékessé válna a családdá válás, sokkal könnyebb feladatunk van, mert jól előkészített, egészséges ciklusokkal tudunk dolgozni. Mindenkit biztatok a reproduktív egészségének megismerésére, mert egyszerű, ugyanakkor igen izgalmas és orvosi szempontból is nagy jelentőségű eszköz a cikluskövetés.
Ami a kezelést illeti: a fogamzásgátló tabletta csak a tüneteket szünteti meg, de a cikluszavar okát nem gyógyítja.
Aki valóban meg szeretne gyógyulni,annak az oki orvoslást és az RRM protokolljait javaslom, mely holisztikus szemlélettel az életmódváltástól a személyre szabott gyógyszeres kezelésig nagyon sokrétűen segíti a páciens egészségének helyreállítását.