A NaPro Technológia reprodukciós orvostudomány, elnevezése az angol Natural Procreation Technology (természetes prokreációs, vagy nemző technológia) kifejezésből ered. A Creighton Model FertilityCare módszert használva a nő megfigyeli és egy táblázatban rögzíti menstruációs ciklusainak változásait, például a külső méhnyaknyálkahártyát és a vérzési mintákat. Gyógyszeres kezelései a ciklusok normális működésének helyreállítására irányulnak, a sebészeti beavatkozások célja pedig a méh, a petevezetékek és a petefészkek normális anatómiai szerkezetének és működésének biztosítása. A módszer nagyon jó eredményekkel rendelkezik a meddőség, a korai vetélések, a premenstruációs szindróma, a rendszertelen ciklusok és egyéb nőgyógyászati megbetegedések gyógyítása terén.
„Sok páciensem van, de nem azért, mert katolikusok, vagy mert ez a módszer összhangban van a katolikus tanítással, hanem egyszerűen azért, mert hatékony” – mondta Dr. Phil Boyle, az International Institute for Restorative Reproductive Medicine elnöke, az első európai orvos, aki a NaPro Technológiával kezdett gyógyítani a 2000-es évek elején.
Erkölcsi szempontból kifogástalan, ráadásul egészségesebb is
Több ok miatt is választhatja valaki a NaPro technológiás kezeléseket. Az örökbefogadás nem minden házaspárnak az elhívása, hiába nem születik kisbabájuk. A mesterséges módszerek pedig sokaknál, sőt a legtöbb embernél egyszerűen nem működnek. Továbbá nagyon sok olyan házaspár is van, akik – miután pontosan megismerik az adott folyamatokat – orvosi vagy erkölcsi megfontolásból döntenek úgy, hogy nem vetik alá magukat mesterséges eljárásoknak. Azonban az összes, fentebb felsorolt ellenérv kiküszöbölhető a NaPro Technológiával.
A NaPro Technológia erkölcsileg nem kifogásolható, egészségesebb, sikeresebb, a megfogant életet és a házaspárok méltóságát egyaránt tiszteletben tartó módszer. A kiváltó okot igyekszik fölfedezni, majd azt gyógyítani, ezért egészségesebb, mint más eljárások. Mindezt a természetes ciklussal összhangban teszi. A segítségét igénybe vevő pároknál a megtermékenyülésre a férj és a feleség közreműködésével, házaséletük során, a hálószobájukban kerül sor.
A módszert kidolgozó VI. Pál Intézet adatai alapján az élve születések tekintetében
a NaPro Technológia 40–80 százalékos sikerességi mutatókkal rendelkezik.
Nehéz összehasonlítani ezt a számot egyéb meddőségi központok eredményeivel, ugyanis ezek az elért várandósság, nem pedig a megszületett gyermekek száma alapján adják meg sikerességi mutatóikat. A lombikklinikák élveszületési értékei azonban valójában 35 százalék körül mozognak.
A kezdetek
A NaPro Technológia története az 1960-as évek második felében kezdődött, az Egyesült Államokban. Egy katolikus nőgyógyász, Thomas Hilgers gondolkodását teljesen megváltoztatta VI. Pál pápa 1968-ban kiadott Humanae vitae kezdetű enciklikája, amely arra sarkallta az orvosokat és tudósokat, hogy tudásukkal és tanácsaikkal segítsenek a katolikus házaspároknak a katolikus egyház tanítása szerinti életet élni, és dolgozzanak ki egy megbízható módszert, melyet a házaspárok a családtervezés terén alkalmazhatnak.
Ekkor már létezett egy ausztrál orvosok által kidolgozott módszer, a Billings ovulációs módszer, melyet egyre többen használtak, de Amerikában még nem bírt tudományos megerősítéssel. Hilgers e módszer bizonyítására kapott megbízást a hetvenes években. Munkásságának eredményeként nemcsak bebizonyította, hogy a Billings-módszer valóban hatékony, de egyúttal kidolgozott egy továbbfejlesztett és standardizált módszert, a Creighton Model FertilityCare-t.
Ekkor fogalmazódott meg benne, hogy ha megtalálja annak a módját, hogy minden nőnek egészséges ciklusa legyen, azaz adott paramétereknek megfelelőek legyenek a táblázataik, akkor amint a táblázat egészséges ciklust mutat, a kóros állapot is megszűnik. Ezt a módszert vegyítették a modern orvostudomány eszközeivel, és jött létre a NaPro Technológia.
Magyarországon 2017-ben két, NaPro Technológiában képzett orvos praktizált, és több orvos érdeklődött iránta. A diagnosztizálás és gyógyítás alapját képző Creighton Model FertilityCare módszert már magyar oktatók segítségével, magyar nyelven is el lehet sajátítani egy tanfolyam keretein belül. A magyarországi oktatókkal az erre a célra létrehozott honlapon keresztül lehet felvenni a kapcsolatot.
Az élet tisztelete a megtermékenyülés pillanatától
Maciej Barczentewicz, a lublini Macierzyństwo i Życie (Anyaság és Élet) Klinika orvosa a következőket mondta a NaPro Technológiáról:
„A NaPro Technológia célja a meddőség okának megszüntetése, és annak elősegítése, hogy a megtermékenyülésre a házasélet eredményeként kerüljön sor. Ez a gyermek megfoganásának egyetlen méltó helye és módja. A mesterséges módszerek helyettesítő technikák, az állatorvoslásból származnak, nem tartják tiszteletben a gyermek és a házasság méltóságát.”
„Különböző nőgyógyászati betegségeket lehet gyógyítani a NaPro Technológiával: például cisztákat, a premenstruációs szindrómát, hormonális elégtelenségeket, rendellenes vérzéseket, gyulladásos állapotokat; ezenkívül különféle terhespatológiákat, visszatérő vetéléseket, a koraszülést. Ez nemcsak a gyógyszeres kezelést jelenti, hanem a sebészeti beavatkozásokat is. Megelőző eljárás lehet például az endometriózis sebészeti kezelése, mert az endometriózis nemcsak meddőséget okoz, de visszatérő vetélések okozója is lehet. (…) Sajnos a lombik bevezetése következtében jelentősen háttérbe szorult a mikrosebészet. Hilgers professzor továbbfejlesztette a mikrosebészeti technikákat, és ma jobb eredményeket tud felmutatni, mint a lombikklinikák. Nehéz a lombikeljárást gyógyításnak nevezni – ez az eljárás csak megkerüli a problémát, és mesterségesen előállított »gyermeket termel«, ám a házaspár egészségi állapota nem változik. Ezért inkább »lombikgyárnak« nevezném a lombikklinikákat.”
„Ma többnyire megtagadják a gyermek fogantatástól kezdve való tiszteletét, mert valamiképpen elterjedt az a felfogás, hogy a várandósság a beágyazódással kezdődik. Az implantáció előtt tehát mindent szabad, nem merül föl erkölcsi kérdés (például az abortusz, a szelekció, a lombik eljárás kapcsán).
Az élet tisztelete a megtermékenyülés pillanatától – ez különbözteti meg a NaPro Technológiát az uralkodó trendtől.
(…) További különbség, hogy nekünk nem az a felfogásunk, hogy az embernek joga van a gyerekhez – mi ajándékként tekintünk a gyermekre. A házasságot kötő embereknek joguk van házaséletet élni, mely nyitott az életre, de nincs olyan, hogy gyermekhez való jog. A gyerek nem tárgy, nem áru, amihez jogunk van. A gyermek Istentől kapott ajándék, szuverén egyéniség, a fogantatás pillanatától örök élete van.”
„A hit és az értelem között nincs ellentmondás. Nincs ellentmondás a hit és a nőgyógyászati tudás között sem, bármily sokan gondolják is így.”
Egy történet a sok közül
Azoknak ajánljuk a Creighton-módszert, akik szeretnének többet megtudni a menstruációs ciklus működéséről, elegük van a mesterséges módszerekből és szeretnének egy olyan családtervezési módszert használni, amely biztonságos, segít erősíteni a házastársi kapcsolatot és összhangban van a keresztény etikával. Kifejezetten tudjuk ajánlani azoknak, akik nőgyógyászati problémáikra (premenstruációs szindróma, policisztás ovárium szindróma, rendszertelen vérzés stb.), vagy termékenységgel kapcsolatos problémáikra (gyermektelenség, vetélések, koraszülések) keresnek megoldást.
Jakub és Ilona Tarasiuk 2008 óta házasok, és nagyjából egy évig tartó próbálkozás után tudatosult bennük, hogy gondjaik vannak. Telt-múlt az idő, és egyre gyakrabban kellett nőgyógyászhoz menniük, mert Ilonának nagyon hosszú ciklusai voltak. Előfordult, hogy csak egy vagy két ciklusa volt évente. Az orvosok azonban nem mondtak semmit, rendszeresen fogamzásgátlót írtak föl a ciklus rendezése érdekében. Voltak orvosok, akik arról próbálták meggyőzni, hogy a ritka menstruációk hozzá tartoznak, tanuljon meg együtt élni ezzel, mások azt tanácsolták, hogy ne aggódjon a baba miatt, a gyermek majd úgyis jön magától.
Végül felvették a kapcsolatot egy Creighton-oktatóval, Mirkával. Ilonát nagyon megrémítette annak a gondolata, hogy a hosszú ciklusai miatt talán soha nem lehet várandós. Néha könnyes szemmel nézte a táblázatait, amin azt látta, hogy nem történik semmi, nincs rajta változás. Múltak a hetek, és azt gondolta, hogy nem bírja tovább a bizonytalanságot és a peak-nap keresését. (A peak-nap az, amikor látjuk a változást a nyák képében, ami az ovulációt követő progeszterontermelődés eredménye – ekkor a legnagyobb a teherbeesés valószínűsége.) Öt hónapnyi megfigyelés után felkeresték Dr. Maciej Barczentewicz-et. A doktor úr figyelme mindenre kiterjedt: végignézte Ilona táblázatát, kikérdezte mindkettőjüket, átnézte a vizsgálati eredményeket, és – ami hatalmas örömet jelentett számukra – végre konkrét diagnózissal tértek haza.
Ilonának policisztás ovárium szindrómája (PCO) volt, és a kezünkben volt a kezelési terv is, melyet követve továbbra is együttműködtek az oktatójukkal, mert ugyan kaptak gyógyszereket, de ezek szedését saját ciklusai sajátosságainak figyelembevételével kellett összehangolniuk. Tudták, hogy nem kell olyan szavakra várniuk, hogy: „most megrepedt a tüsző, most tessék a tettek mezejére lépni”. Épp ellenkezőleg: megtanulták – és ezt Mirka, az oktatójuk, valamint Barczentewicz doktor is megerősítette –, hogy megismerve a ciklusaikat, tökéletesen beazonosítva a termékeny és nem termékeny időszakot, szedve a fölírt gyógyszereket, spontán és szeretetben szeretkezhetnek a potenciálisan termékeny időszakban. Ez nagy szabadsággal és örömmel töltötte el őket: olyannyira, hogy már az első gyógyszeres ciklusban megfogant a kisbaba. Ezt szinte azonnal tudták, hisz látták a táblázatban az egyre hosszabb száraz időszakból.
Ilona a progeszteronszintje azonban néhány nap leforgása alatt kritikus szintre csökkent , miközben nőtt a HCG-értéke – ez utóbbi mutatta, hogy várandós volt, az előbbi pedig ez esetben korai vetéléssel fenyegetett. Dr. Maciej Barczentewicz javaslatára megkezdték a progeszteronpótlást, amit aztán hétről hétre csökkentettek. Ennek köszönhetően sikerült megtartani az oly veszélyeztetett magzatot.
A NaPro Technológia nélkül ma nem lenne velük a kislányuk, Marcsi.
A NaPro Technológiát alkalmazó orvosok és oktatók lelkületét és magát a módszert is mérhetetlen gondoskodás és érzékenység jellemzi. Jakub és Ilona bátorítani szeretné a babáért küzdő házaspárokat, hogy érdemes esélyt adni magunknak a NaPro Technológián keresztül. Ez a módszer megerősítette őket abban a meggyőződésben, hogy nem nekik van jogunk a gyerekhez, hanem a gyermeknek van joga a szeretetükhöz. Ahhoz a szeretethez, amelyik türelmes, szép és az igazságot keresi.
Schaffler Orsolya: Gyermekáldás természetesen. Beszélgetések a NaPro Technológiáról (Szerkesztette: Baranyai Béla) Magyar Kurír, 2017 A könyv elektronikus változata ide kattintva olvasható. |