Tudtad, hogy Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság előző elnöke szobrot avatott Marxnak? Vajon miként lehetséges, hogy Churchill szobrait megrongálják Londonban, Marxnak és Leninnek viszont szobrot emelnek Németországban?
Antonio Gramsci olasz marxista politikus író volt az, aki a forradalmi terror helyett a kultúrán keresztül hirdette meg a hatalomváltást. És lám, hiába bukott meg a kommunizmus, a marxizmus reneszánszát éli: áthatja a médiát, a felsőoktatást, a nagyvállalatokat, a civilszervezeteket, sőt a bürokráciát és olykor még az egyházakat is.
Meglepő volna? Pedig ezeket tételesen tanította Karl Marx. Kritikus eszméje szisztematikusan formálta át generációk viszonyát a nemzethez, családhoz és Istenhez. A marxizmus nem más, mint az eredeti „cancel culture”, az eltörlés kultúrája.
Amikor marxistákról beszélünk, nem csak a Kínai Kommunista Pártra, az észak-koreai vagy a venezuelai rezsimre gondolunk. A probléma sokkal közelebb jött, mint gondolnánk.
A kommunizmus bukása után Marx kísértete Magyarországon is újra felbukkan a kultúrában, a felsőoktatásban, sőt egyes pártprogramokban. A marxi eszme a kiszolgáltatottnak tartott csoportokra mutogatva nálunk is sikeresen álcázza magát progresszivizmusnak és társadalmi igazságosságnak. Amerikában már erővel is készek ennek érvényt szerezni. Nevezik még antifasizmusnak, identitáspolitikának, vagy éppen posztmodernizmusnak is. Ezzel sikeresen elhomályosították azt a világos határvonalat, ami őket a liberálisoktól világnézetileg elválasztja. Pedig sokkal többről szól Marx tana, mint szociális érzékenység vagy gazdasági és társadalmi reform!
Nézzük meg, miként hódít napjainkban az az eszme, ami úgy tűnt, hogy már a múlté.
Yoram Hazony kortárs filozófus szerint ezen a ponton „a liberálisok táncba kezdenek a marxistákkal.” Mivel a liberalizmus nem adhatja meg mindenkinek a teljes egyenlőséget és szabadságot, a marxisták állandóan új jogokat követelnek, amit lelkiismeretfurdalásukban azok meg is adnak nekik. Így lehetséges, hogy például egy ateista gyerek miatt az egész osztályban betiltják a Miatyánkot, és egy transznemű miatt férfiak indulhatnak női versenyszámokban!
A liberálisok válaszút előtt állnak: vagy beolvadnak az általuk megágyazott kultúrmarxizmusba vagy tudatosan kiállnak klasszikus értékeikért, vállalva, hogy ezért konzervatívnak bélyegzik őket. Mi egyébért rúgtak ki annyi liberális újságírót a New York Times-ból idén nyáron? Úgy látszik, ott a baloldalnak már nem elég az sem, ha az ember liberális.
Itt az Axiómán nemrég Douglas Murray brit író emlékeztette a posztkommunista nemzeteket, köztük minket, magyarokat is azon felelősségünkre, hogy tájékoztassuk a marxizmus veszélyeiről azokat, akik talán csak most értek el a saját októberi forradalmukhoz. És persze mi se hagyjuk magunkat megtéveszteni, nehogy ugyanolyan helyzetbe jussunk, amit még ki sem hevertünk!
Láthatjuk tehát, hogy a „liberális demokrácia” legprogresszívebb képviselői valójában olyan rendszerért küzdenek, aminek köze sincs sem a liberalizmushoz, sem a progresszióhoz, sem pedig a demokráciához.
Surjányi Dávid, az Axiómán
Axiómamédia
Sütihasználati tájékoztató