„Nem én, a másik a felelős, ő a hibás, majd ő megoldja!” Csábító egy ilyen élet, hiszen annyival könnyebbnek tűnik, mint felelősséget vállalni magunkért, a döntéseinkért és a társadalmunkért.
Ahhoz, hogy megértsük az egyéni felelősségvállalás tartalmát és fontosságát, induljunk ki a hiányából!
Vegyük sorra milyen következményei lehetnek, ha hárítjuk a felelősséget!
1.) Boldogtalanná tesz
Magadat megváltoztathatod, másokat nem. Amíg másokat hibáztatsz a saját problémáid miatt, addig nem lesz változás körülötted. Ez csak frusztrációt okoz. Azonban, amint a tettek mezejére lépsz és megkeresed, te mit tehetnél a változás érdekében, máris a saját kezedben tudhatod az életed irányítását és a boldogságodhoz vezető ajtó kulcsát. Mahatma Gandhi így fogalmazta meg: legyünk mi a változás, amit látni akarunk a világban!
2.) Elveszítjük az önbizalmunkat
Rengetegen küzdenek azzal, hogy nincs önértékelésük. Tanfolyamokon, könyvekben, pszichoterápiában, keresik. Nem fogják megtalálni! Honnan is lenne önbecsülése, magabiztossága annak, aki elvégzi a mások által rá rótt, kötelező minimumot, de kerüli az önként vállalt cselekvést. Ha önbecsülésre vágysz vállalj felelősséget! Más is becsülni fog érte, és te is önmagadat! A sikerek összeadódnak, jogos magabiztossággá sűrűsödnek. Hisz te már nem csak sejted, hanem tudod, hogy mire vagy képes. És ez a csendes magabiztosság az az erő, amit nem kell fitogtatni, mégis vezetővé tesz. Mert szívesen követnek!
3.) Elveszíted az önállóságodat
Ameddig másra bízod a felelősségvállalást, addig függsz! Az önállóságod abban áll, hogy mit képviselsz a világban, mi az, amit csak Te tudsz hozzáadni. Az önállóság a vállalt felelősségeinkből épül fel, mint egy baráti közösség szervezése, vagy ilyen ha építő érvekkel hatsz másokra, ha te hajolsz le azért a szemétért vagy pusztán eldöntöd, hogy a Te példád a tartást, a pontosságot, a nagyvonalúságot, netán a lovagiasságot erősíti a világban. Annyira vagy felnőtt, amennyi személyes felelősséget vállalsz. Ki kell kerülnöd anyád, apád árnyékából és önállóan kezedbe kell venned a sorsod irányítását. Majd képessé kell válnod másokért is felelősséget vállalni, egy következő generációt elindítani, egy nemzetben gondolkodni. Ez nem a felnőtt lét maximuma, hanem a minimuma!
Ma már egyértelmű, hogy csak egyenként lépve lehet megtartani és ellenőrizni a szabad világot. A mi szabadáságunkat is, ami ma már annyira természetes, hogy azt hisszük, a mi kivont kardunk nélkül is megmarad nekünk örökre. Pedig nem elég, ha hátra dőlve mástól reméljük, hogy majd tesz... Ébresztő! A te felelősségedre is szükség van! Ne hagyjuk, hogy a Netflix, az Insta, a Youtube vagy a Gamer-lét bárgyúvá tegyen, elszakítson a valóságtól és kivonjon a jövő alakításából!
Én emlékszem, amikor rádöbbentem, hogy rajtam múlik az életem, sőt a világ, amiben élek. 1989-ben volt, amikor megszűnt a kommunista elnyomás. Addig börtön és munkatáborba deportálás, jobb esetben rendszeres gumibotozás, járt azért, ha véleményem volt, ha utazni akartam, ha külföldiekkel érintkeztem, vagy ha csak igaz információra vágytam. Amikor felszabadultunk a marxista diktatúra terrorja alól, tudtam, hogy a világot többé nem bízhatjuk másra. Éreztem, hogy mostantól kötelességem ismerni a vezetők erkölcsi hátterét, a rólunk szóló terveiket. Értenem kell a szavak mögötti igazságot. És ami még fontosabb: tudtam, hogy nekem is saját tervet kell kovácsolni arról, hogy milyen jövőt, rendszert, államot, gazdaságot és benne milyen családot, feleséget, életet akarok. Normális, hogy a saját világképemért küzdök és ettől kezdve mindig ahhoz választok vezetőket és társakat. Azokat támogatom, akik az én tervemet segítik. Világkép és elvhű cselekvés: ezt nem adom fel soha!
Melyek tehát az első lépések ahhoz, hogy a saját kezedbe vedd az életed?
Én erről nem csak beszélek, hanem élem is! Mottómként szolgál Bethlen Gábor erdélyi fejedelem gondolata: „Nem mindig lehet megtenni, amit kell, de mindig meg kell tenni, amit lehet.” Én ezt követem! Vágj bele Te is! Hajrá együtt!
Bedő Imre, a Férfiak Klubja alapítója az Axiómán
Axiómamédia
Sütihasználati tájékoztató