Megrendítő sebességgel terjed az asszisztált öngyilkosság Kanadában. Az eljárás 2016-os legalizálása óta 44.958 fő vette igénybe a MAID „szolgáltatásait”. Ez azt jelenti, hogy mára minden huszonötödik kanadai injekció által távozik az életből. Belgiumnak és Hollandiának húsz évre volt szüksége, hogy eljusson erre a szintre, Kanadának azonban hét év is elég volt ehhez.
Kanada egészségügyi minisztere, Mark Holland a 2022-es statisztikákhoz írt előszavában ugyan kijelentette, hogy igyekszik megóvni a sebezhető társadalmi csoportokat a MAID-del szemben, a halálesetek felső határának meghúzását azonban elmulasztotta. Sőt, jövőre további ugrás várható az eutanázia számaiban, ugyanis engedélyezni fogják a mentális betegségekben szenvedők eutanáziáját is. Az Egészségügyi Minisztérium statisztikáiból kiderül többek között, hogy:
- 31,2%-kal nőtt a MAID-et igénybe vevők száma 2021-hez képest.
- A rákos megbetegedés a leggyakoribb alapul szolgáló betegség a MIAD-hez fordulók között – az esetek 61%-ban hivatkoznak rá.
- A szenvedés forrásának a legtöbben a jelentőségteljes tevékenységekből való kimaradást (86,3%), a napi teendők ellátására való képtelenséget (81,9%) és a kontrolálhatatlan fájdalom jelenlétét (59,2%) jelölték meg.
Az eutanázia szelleme a kanadai társadalom minden szegmensébe belopakodott: vannak, akik börtönben igényelnek MAID-et, sokan mások pedig összekapcsolják a szervadományozással. Aggasztó probléma, hogy a fogyatékkal elő embereket is gyakran az eutanázia felé terelik.
2022-ben 196 embert fordult azért a MAID-hez (az eutanáziával történő halálesetek szintén 4,1 százaléka), mert nem kaptak fogyatékossági támogatást, noha szükségük lett volna rá.
Emellett számos olyan esetről hallani a kanadai nyilvánosságban, miszerint az emberek azért választják az eutanáziát, a palliatív kezelések helyett, mert nem támogatják megfelelően az életben maradásukat.
Az alábbi videónkban részletesen is bemutattuk, hogy hogyan vált Kanada a világ eutanázia központjává: