Carmel Richardson a The American Conservative című művében kifejti, ez bizonyítja azt a jelenséget, hogy a fiatal nők baloldali politikai ideológia felé való elmozdulása a vallásosság elvesztését is magával hozza.
Az AEI intézet mintegy 5500 különböző korú amerikait kérdezett meg, hogy kiderüljön, a két nem képviselői milyen mértékben hagyják el egyházaikat a tengerentúlon. A felmérés tanúsága szerint az idősebb generációk körében 6-14 százalékkal több férfi int búcsút egyházának, mint nő, ám a Z generáció esetében megfordul a trend:
az 1995 és 2009 között születettek körében már 8 százalékkal magasabb az egyházukat elhagyó nők aránya.
„Az elmúlt két évtizedben, amikor a vallási kiábrándulás robbanásszerű növekedése volt tapasztalható, a férfiak nagyobb arányban hagytak fel vallásos életvitelükkel, mint a nők” – írja az AEI. „Valójában mindaddig, amíg a vallással kapcsolatos közvélemény-kutatásokat végeztünk, a férfiak következetesen alacsonyabb szintű hitéleti elkötelezettséget mutattak. De most valami megváltozott… fordult a kocka.”
A felmérés ezzel párhuzamosan azt is megállapította, hogy a Z generációs nők közel kétharmada nem értett egyet azzal a kijelentéssel, hogy „a legtöbb egyház és vallási gyülekezet egyenlően kezeli a férfiakat és a nőket”. Richardson szerint az egyházaknak törekedniük kell a férfiak és nők közti nagyobb egyenjogúságra, hogy újból megnyerjék az elpártolt fiatal nőket.
„Természetesen nem hagyhatjuk, hogy a modern nők véleménye felülírja az évszázados keresztény teológiát” – mondja Richardson, aki azt is megjegyzi: „Itt az az érdekes, hogy ez a tendencia egybevág egy másik modern kori jelenséggel a feminizált felsőoktatással”.
Feminizált felsőoktatás?
2021-ben a Wall Street Journal egy értekezésében a férfiak és a nők közötti egyre növekvő iskolázottsági szakadékot tárgyalta, amely mind a felvételi arányban, mind a diplomások arányában azt mutatta, hogy a férfiak messze elmaradnak a nőktől. Ennek eredménye az a helyzet, ami ma az amerikai egyházakban és egyetemeken történik. A nők száma meghaladja a férfiakét az elit egyetemeken, míg a gyülekezetekben ennek a fordítottja igaz.
„Bármely civilizáció szintje nagymértékben megegyezik női mivoltával” – írta Fulton Sheen püspök az 1960-as években megjelent Love, Marriage and Children (Szerelem, házasság, gyermekek) című könyvében. „Ha egy férfi szeret egy nőt, méltónak kell lennie hozzá. Minél magasabb az erénye, annál előkelőbb a jelleme, annál jobban elkötelezett az igazság, az igazságosság, a jóság iránt, annál inkább kell a férfinak arra törekednie, hogy méltó legyen hozzá. A civilizáció történetét tulajdonképpen a nők szintjén is meg lehetne írni.”
Richardson szerint a mai fiatal nőket a legtöbb egyetemi campuson átitatja egy olyan légkör, amely „nem pusztán vallástalan, hanem gyakran vallásellenes is”.
Mint mondja, „a hallgatókat erős negatív ösztönzés éri, hogy elhagyják a hitüket, miközben felsőfokú tanulmányokat folytatnak”.
Forrás: The Catholic Herald
Nyitókép: Shutterstock