10. A Déli Baptista Konvenció női lelkészek beiktatása miatt kizárta Rick Warren gyülekezetét (Saddleback Church)
Jelentős esemény, amikor az Egyesült Államok legnagyobb protestáns felekezete megszakítja kapcsolatát a leghíresebb aktív lelkipásztora által alapított gyülekezettel. Rick Warrennel márpedig ez történt, miután szembeszállt felekezetével, mely nem engedélyezi nők beiktatását bizonyos vezető szolgálati tisztségekbe. A női lelkészséget érintő vita persze Warren távollétében is folytatódni fog, miután a felekezet alapokmány módosítása további gyülekezetek eltávolítását is lehetővé tette.
9. Az életvédő mozgalom újrarendeződött
Az amerikai életvédő mozgalom még sosem volt olyan erős, mint most. 2023 első hat hónapjában a Roe kontra Wade ítélet felülbírálása utáni első évben mintegy 32 ezer gyermek születhetett meg olyan édesanyáktól, akik korábban az abortuszt választották volna. Az igazságos, életet támogató törvények tehát valóban hatással vannak az emberek viselkedésére. Azonban az ősz során tartott választásokon Ohibóban, Kentuckyban és Virginiában is abortuszpárti jelöltek nyertek, így az életvédőknek a meggyőzés eszközét is előtérbe kell helyezniük.
8. Elhunyt Timothy Keller
Tim Keller eltávoztával az evangéliumi keresztények egyelőre nem látnak olyan nyilvánvaló utódot, aki Kellerhez hasonlítható széleskörű tapasztalattal és mélyreható rálátással tudna beszélni az amerikai egyház hanyatlásáról és megújulásáról. Elgondolkodhatunk rajta, hogy vajon mennyi mindenről írhatott még volna a biblikus exegézis és kulturális analízis eszközeit egyedülálló módon kombináló teológus.
7. Az új amerikai házelnök lett a „keresztény nacionalizmus” aktuális bűnbakja
Bár már két év eltelt, az amerikai Capitolium ostroma révén közbeszédbe került „keresztény nacionalizmus” kifejezés meghatározása továbbra is nehézkes. Mike Johnson-t, októberi házelnökké választása után rövidesen a média a keresztény nacionalizmus mozgalmához kötötte és annak legerősebb képviselőjévé kiáltotta ki. Amikor azonban a kritikusok a keresztény nacionalizmus zászlaja alatt egy kalap alá vesznek a régi vallásos jobboldaltól kezdve az újraéledő teonomistákig mindent, könnyen feledésbe merül, hogy a törvények elkerülhetetlenül morális felfogást tükröznek. A kérdés csak az, hogy a kereszténység, egy másik vallás vagy a szekularizáció morális felfogása érvényesül a törvényekben.
6. Híres emberek megtérései a szekularizációból való kiábrándulást sejtetik
Ayaan Hirsi Ali, Katherine von Drachenberg és Molly Worthen nemrégiben különböző háttérből tértek át a kereszténységre. Hirsi Ali az új ateizmus egyik vezető alakja volt, Von Dranchenberg tetoválóművész valóságműsorával vált híressé és okkultizmussal foglakozott, Worthen pedig Amerika legrangosabb egyetemein tanított történelmet. Ezeknek az embereknek a megtérése az evangélium erejére emlékeztet egy olyan szekuláris korban, mely kevés alternatívát kínál.
5. A gyülekezeti közösségek elhagyásának mértéke rácáfolt a várakozásokra
Az elmúlt 25-30 évben az Egyesült Államok történetének legnagyobb és leggyorsabb vallásgyakorlást érintő változása során mintegy 40 millió amerikai hagyta ott vallási közösségét. Sokan a pártpolitikára, a visszaélési botrányokra, illetve a teológia leépülésére gyanakodtak, de a fő okok sokkal hétköznapibbak – például, hogy költözés után nem keresnek új közösséget a hívek.
4. A Z generáció a lelki megújulás jeleit mutatja
A felméréseket olvasva bárkit aggodalommal tölthet el Amerika második legfiatalabb generációja, akik széles körben mentális betegségektől, valamint nemi és szexuális zavarodottságtól szenvednek. Persze a fiatalsággal kapcsolatos optimizmus az 1960-as években sem volt eget rengető, azonban ma már örömmel tekintünk vissza a (hippik között kirobbant) „Jézus forradalomra”. Az idei Asbury Ébredés szintén a valódi dicsőítés és megújulás jeleit mutatta.
3. Az aktivisták keresztény közösségeken belül próbálják megváltoztatni a keresztény szexuáletikát
Aki már ismerte Andy Stanley lelkipásztort, nem lepődött meg, amikor utalásokat kezdett tenni arra, hogy az evangéliumi keresztényeknek nyitottnak kellene lenniük az azonos neműek házasságának megáldására vagy legalábbis elfogadására. Hasonló trendeket láthatunk a Római Katolikus Egyházban és az anglikánoknál is. Utóbbi már évek óta az azonos neműek házasságának megáldása és az egyházszakadás irányába halad. Átfogó problémát jelent az a szolgálati filozófia, mely szerint a teológiát meg kell változtatni annak érdekében, hogy el lehessen érni a fiatalokat. A történelem ugyanis megmutatta, hogy ha összekeverjük a pragmatizmust az evangelizációval, akkor teológiai liberalizmust kapunk.
2. A Chat GPT izgatottá teszi a futuristákat, de meg is rémíti őket
Az iPhone 2007-es megjelenése óta szinte egy új technológia sem ragadta magával úgy a közvéleményt, mint a Chat GPT. Ez az áttörést jelentő technológia forradalmasíthatja az egyházi szolgálatot és a teológiai oktatást is, mely jelenthet jót és rosszat is. Elfogadni vagy elkerülni – ez a kérdés sok fiatalokhoz felzárkózni próbáló egyházi vezető számára. A Chat GPT prédikációt is tud írni, azonban ez nincs rendjén, ha a homiletikát nem csupán adatátvitelnek tekintjük.
1. A Hamász Izrael elleni támadása nem várt népszerűségnek örvend
A Hamász október 7-i támadása nem csak a világot, de az izraeli és amerikai hírszerzést is sokkolta. De talán még nagyobb meglepetést okozott az a támogatottság, amelyet a Hamász iránt tanúsítanak világszerte, annak ellenére, hogy ártatlan férfiak, nők és gyermekek ellen intézett brutális támadása erkölcsileg egyértelműen elítélendő. Bár a keresztények között nincs teljes egyetértés Isten Izraelnek tett ígéreteinek természetéről, azonban Jeruzsálem békéjéért együtt imádkozhatnak (Zsoltárok 122:6).