Egy a British Medical Association tudományos folyóiratában megjelent új tanulmány megkérdőjelezi az állítást, miszerint a nemi diszfóriában szenvedő fiatalok nagyobb eséllyel követnek el öngyilkosságot a nemi identitásuknak megfelelő „megerősítő” beavatkozás hiányában. ,,Ha ez igaz, annak szeizmikus hatással kellene járnia a nemiségében összezavarodott fiatalság bevett orvosi kezelésére nézve” – hívja fel a figyelmet Mary Harrington az UnHerd oldalon.
A finn kutatók által készített tanulmányban 1996 és 2019 között, speciális, ,,nemi identitást megerősítő” kezelésre beutalt finn tinédzsereket vizsgáltak. A kutatásban a fiatalok bármilyen okból eredő, valamint öngyilkosságból eredő halálozási rátáját hasonlították össze egy kontrollcsoport adataival. Az eredményből kiderült, hogy míg a kezelésekre beutaltak öngyilkossági rátája magasabb volt, a két csoport között minimális különbség volt: 0,3% kontra 0,1% a kontrollcsoportban. Azonban még lényegesebb, hogy amikor a nemi identitásukban zavart érző fiatalokat olyanokkal hasonlították össze, akik speciális pszichiátriai segítséget igénylő mentálhigiéniai problémákkal rendelkeznek, akkor ez a néhány tized százalékos különbség is eltűnt.
Más szóval: Bár a transzneműség valóban magasabb öngyilkossági kockázathoz köthető, a kettő közötti kapcsolat nem túl erős. Sőt, valószínűleg az ok-okozati összefüggés sem pont úgy működik, ahogy azt az aktivisták állítják.
A nemi diszfória és a mentális betegségek közötti összefüggés jól dokumentált. Ezt ,,nemi identitást megerősítő” beavatkozást biztosító szervezetek, transz lobbi csoportok és klinikai pszichológiai kutatások is megerősítették. Az viszont nem tűnik alátámasztott állításnak, miszerint az öngyilkossági hajlamot és a mentális problémákat nem önmagában a „transz lét”, hanem az abból következő politikai és társadalmi stigma okozná. Az aktivisták állítása szerint a nemi diszfória önmagában nem mentális betegség. A mentális problémákat szerintük az okozza, hogy a világ elutasítja a magukat transznak valló fiatalok identitását.
Ugyanez a felfogás a gyökere annak a közösségi médiában gyakran előforduló vélekedésnek, mely szerint, aki nem ért egyet a „transzneműséggel” az implicit módon „transz népirtást” követ el. A szülőket is gyakran az ebből táplálkozó költői kérdéssel veszik rá, hogy engedélyezzék gyermekük tranzícióját: ,,Azt szeretné, hogy legyen egy lánya, aki él, vagy egy fia, aki halott?”
Ez a vélekedés áll a transz „konverziós terápia” betiltására irányuló erőfeszítések mögött is, mely néhány országban már meg is történt, és amire az angol munkáspárt is ígéretet tett. Ezek az intézkedések gyakorlatilag megtiltják, hogy a terapeuták feltérképezzék, hogy van-e bármiféle kapcsolat páciensük nemi diszfóriája és egy esetleges korábbi trauma vagy mentális betegség között.
Azonban ahogy a tanulmányban is fogalmaznak: „Úgy tűnik, hogy a klinikai nemi diszfória nem jelzi előre az egyéb okból, valamint az öngyilkosságból következő halálozást, ha figyelembe vesszük a pszichiátriai kezelési előzményeket.”
Ami előrejelezheti az öngyilkosság kockázatát a vizsgált csoportban, az a pszichiátriai morbiditás (azaz a pszichiátriai megbetegedésre való hajlam). Ráadásul az aktivisták állításával szemben, a ,,nemváltás” nem csökkenti ezt a kockázatot. ,,Az orvosi nemváltás nem befolyásolja az öngyilkossági kockázatot” – áll a tanulmányban.
Mivel minden öngyilkosság tragédia, erőteljes (érzelmi) érv azt állítani, hogy öngyilkosságba üldözünk embereket, ha megkérdőjelezzük a nemi identitásukat. ,,Ha viszont a finn tanulmány igaz, az azt jelenti, hogy ezt az egész retorikai, jogi és orvosi építményt homokra építették” – összegez Harrington – ,,Ha ugyanis a transz fiatalok magasabb öngyilkossági kockázata az egyéb pszichés nehézségek figyelembe vételével eltűnik, az arra enged következtetni, hogy a transz fiatalok nem a transzfóbia és az ,,invalidáció” miatt vannak veszélyben, hanem azon jól dokumentált tény miatt, miszerint a nemi diszfória [eleve] olyan embereknél fordul elő, akik általánosságban zavartabbak és boldogtalanabbak.”
Nyitókép: Shutterstock