Szimbolikus, ha tetszik, kultúrharcos témában kerül sor vitára pénteken az Európai Unió Tanácsában: a tagállamok szakminiszterei a „szülői jogállásról” szóló, az Európai Unió teljes területére kiterjedő irányelv részleteit készülnek megvitatni, aminek következményeként bevezethetik az uniós „szülői igazolványt”. A szabályozás arra kötelezné valamennyi uniós tagállamot, hogy kölcsönösen ismerjenek el szülői minőségnek minden olyan kapcsolati formációt, amelyet valamely más tagállam már akként definiált.
Egyszerűbben fogalmazva: az uniós döntéshozatal ezzel a kiskapuval kényszerítené rá a konzervatív országokat az azonos nemű párok „szülőségének” elfogadására. Kritikusai szerint ráadásul a tervezet az eddigieknél is jobban kinyitja a kaput a béranyaság és a poligámia előtt. A vitát pénteken az Igazságügyi és Belügyi Tanács folytatja le azt követően, hogy az Európai Parlament (még a június 6. és 9. között lezajlott EP-választásokat megelőzően) támogatásáról biztosította a javaslatot.
Éppen ezért a keresztény-konzervatív értékvédő szervezet, a CitizenGO által indított petíció Tuzson Bence igazságügyi minisztert szólítja meg. Az értékvédők azt kérik a tárcavezetőtől, Magyarország nevében vétózza meg a javaslatot, amely megkerüli az egyébként nemzeti hatáskörbe tartozó kérdés hagyományos kezelését, a javaslat elfogadásával tehát az Európai Unió saját hatáskörének túllépésére készül.
A petíció – amelyet mostanáig több mint 80 ezer támogató írt alá – megfogalmazói szerint az irányelv súlyosan korlátozná az EU tagállamainak azon jogát, hogy a közrend, a családok és a gyermekek védelme érdekében megtagadhassák a más országokban létrehozott „szülői jogállás” elismerését. Hangsúlyozzák: „a gyermek nem jog, a »szülői jogállás« nem kiváltság; a gyermek ajándék, és a szülői szerep felelősség. A jelenlegi javaslatok figyelmen kívül hagyják ezeket az alapvető elveket, a gyermekeket eldobható tárgyakként kezelik, és lehetetlenné teszik számukra, hogy megismerhessék valódi identitásukat.”
A javasolt – és meglehetősen tág – „szülői jogállás” fogalma az értékvédők szerint összezavarja a nemzeti szinten elismert szülőség jelentését és lényegét, megsérti a nemzeti szuverenitást és szembemegy a szubszidiaritás elvével. Az új szabályozás ugyanis, ha végül sikerül elfogadtatni, abban az esetben is kötelező érvényű a tagállamokra nézve, ha saját jogrendjük – akár a joghierarchia csúcsán álló alkotmány – ellentétes alapelveket fogalmaz meg, vagy kifejezetten deklarálja, az adott állam mit ismer el családként.
A vonatkozó, korábbi viták során több tagállam, köztük Magyarország, Olaszország és Szlovákia is sikeresen ellenállt azoknak a kísérleteknek, amelyek keretében az Európai Unió kívánta meghatározni, milyen együttélési formákat fogadjanak el családként. A szülői igazolvány bevezetésére tett kísérlet most ezeket az eredményeket írhatja felül, ha pénteken elfogadják.
A CitizenGO petíciója ide kattintva olvasható és aláírható.
Nyitókép: Shutterstock