A jelentés szerint 2021 július és 2023 június között 84 „jelenthető eset” történt, bár a jelentés később pontosítja, hogy ebből a 85-ből 72 volt ténylegesen asszisztált öngyilkosság, míg a többi halálesetet az alapbetegség vagy más okozta. Az asszisztált öngyilkosságot választók 73 százaléka azért döntött így, mert rákos volt.
Ezzel szemben az állam előző, 2022 januárjában kiadott jelentése 17 asszisztált öngyilkossági halálesetet tárt fel 2019 július és 2021 június között. Az államban összesen 203 asszisztált öngyilkossági haláleset történt az eljárás 2013-mas legalizálása óta. A törvény értelmében azonban Vermont állam mindezeket a haláleseteket „természetes” halálesetként tünteti fel a halotti bizonyítványon és az okként azt az alapbetegséget tünteti fel, amely miatt az illető az asszisztált öngyilkosságot kérte.
Annak ellenére, hogy az államban az asszisztált öngyilkossági halálesetek száma az egekbe szökött, a törvényhozók folyamatosan igyekeznek lazítani a gyeplőt.
2022-ben a törvényhozók legalizálták a telemedicinális asszisztált öngyilkosságot is, ami lehetővé tette, hogy az orvos anélkül írja alá a beteg halálra vonatkozó kérését, hogy valaha is találkozott volna vele. Tavaly májusban az állam elfogadott egy törvényjavaslatot, amely lehetővé tette, hogy a nem helyi lakosok is eljöhessenek az államba, hogy asszisztált öngyilkosságot kapjanak. Lynda Bluestein, a connecticuti hölgy, aki a vermonti törvényhozókat a törvény megváltoztatására sürgette, a múlt héten halálos injekcióval vetett véget az életének.
Mary Beerworth, a Vermont Right to Life ügyvezető igazgatója arra figyelmeztetett, hogy az ilyen „halálturizmus” legalizálása lavinát indíthat az asszisztált öngyilkosság tekintetében.
„Ha eltávolítjuk a lakóhelyre vonatkozó követelményt azokban az államokban, ahol legális az asszisztált öngyilkosság, az máris az egész Egyesült Államok számára elérhetővé válik” – mondta tavaly a National Catholic Register című lapnak.
Az asszisztált öngyilkosság jelenleg 11 államban engedélyezett, köztük Kaliforniában, Coloradóban, Hawaiin, Maine-ben, Montanában, New Jersey-ben, Új-Mexikóban, Oregonban, Vermontban és Washingtonban.
Nyitó kép: Shutterstock