Tucker Carlson szerint Joe Biden kampánya során jelenleg nem büszkélkedhet sem a gazdaság, sem a világ állapotával, sőt még az átlagéletkor is csökken az Egyesült Államokban, így a regnáló elnöknek nem maradt más választása, minthogy a kereszténység ellen induljon. Persze, mivel a kereszténység még mindig a világ legnagyobb vallása, Biden papíron az ún. ,,keresztény nacionalizmus” ellen építi a kampányát. Carlson úgy véli, ez csupán egy arra tett kísérlet, hogy a hagyományos, történelmi kereszténységet fenyegetésként tüntessék fel.
Carlson X-en is futó műsorának legújabb vendége Doug Wilson, a moscow-i (Idaho) Christ Church gyülekezet lelkipásztora, a Mere Christendom (Tiszta Kereszténység: Érv a kereszténység modern kultúrába történő visszahozatala mellett) c. könyv szerzője volt. Wilson közismerten és rendszeresen reflektál keresztény szemszögből a kultúrára és a politikára.
Szójáték volna?
,,Mi a keresztény nacionalizmus és ön keresztény nacionalistának vallja-e magát?” – indította a beszélgetést Carlson. Az amerikaiak egy jelentős része ugyanis értetlenül állhat a kifejezés előtt, ha keresztényként büszke a nemzetére.
Wilson azzal válaszolt, hogy a keresztény nacionalista címke még mindig jobb, mint amiket eddig rá aggattak. Elmondása szerint ezt a kifejezést egyre gyakrabban alkalmazzák arra, hogy a keresztényeket negatív, a demokráciára veszélyes színben tüntessék fel. Nemrég egy kommentátor az MSNCB csatornán azt mondta, hogy gyakorlatilag bárki keresztény nacionalista, aki azt vallja, hogy a jogai nem a Kongresszustól vagy a Legfelsőbb Bíróságtól származnak, hanem Istentől. Wilson szerint ez alapján Thomas Jefferson-t is ki lehetne kiáltani keresztény nacionalistának, miután azt írta a függetlenségi nyilatkozatban, hogy ,,az embert teremtője olyan elidegeníthetetlen Jogokkal ruházta fel, amelyekről le nem mondhat”.
Wilson válaszában arra is kitért, hogy a kifejezést ő maga is használta, amikor közreműködött a The Case for Christian Nationalism (Érv a keresztény nacionalizmus mellett) c. könyv kiadásában.
Wilson szerint a keresztény nacionalizmus arra hívja fel a figyelmet, hogy ha az állam nem ismeri el Istent, akkor saját maga fog istenségre törni.
,,A keresztény nacionalizmus lényege egyszerű: ,,Ha nincs Isten az állam felett, akkor az állam Istenné válik. Magára ölti az Istenség jegyeit” – magyarázta.
Szerinte ez a jelenlegi kormányra is igaz.
Wilson úgy véli, hogy a keresztény nacionalista az, aki keresztényként nem fél kimondani, hogy ha választani kell, hogy az állam melyik istent ismerje el, akkor a keresztény Isten mellett dönt. Hangsúlyozta azonban, hogy ezt nem lehet kikényszeríteni, tekintve, hogy az vallásháborúkhoz vezetne.
Általánosságban emellett az is elmondható, hogy azokra alkalmazzák a keresztény nacionalista kifejezést, akik úgy gondolják, hogy a bibliai erkölcsnek hatással kellene lennie az állam törvényeire. Márpedig ahogy arról az Axioma.hu-n is beszámoltunk, ez egy jelentős szám, tekintve, hogy Pew Research felmérése szerint az amerikai felnőttek közel fele (49%) úgy gondolja, hogy a Bibliának legalább valamilyen mértékben hatással kellene lennie az amerikai törvényekre.
Nincs egyszerű politikai megoldás
Carlson a beszélgetés egy másik pontján azt is megkérdezte, hogy egyáltalán vissza lehet-e térni egy keresztény előfeltételezésekre épülő társadalmi rendhez egy olyan országban, amely többé nem keresztény?
Wilson válaszában az evangelizációt húzta alá:
,,Ezt máshogy nem lehet megtenni, minthogy Isten prédikátorokat emel, akik a forró evangéliumot hirdetik, majd gyülekezeteket plántálnak.”
,,Politikai úton ezt nem lehet elérni” – fűzte hozzá, mondván, hogy a következő választás is csak ideiglenesen javulást hozna. A lelkipásztor úgy gondolja, hogy az Egyesült Államoknak vissza kell fordulnia Istenhez és olyan prédikátorokra van szükség, akik erre biztatják az országot.
Kiemelte azonban, hogy ezt nem a törvény alapján kell megtenni, mert míg a törvény elítél, addig az evangélium felszabadít. Wilson szerint a törvényből a bűn felismerése adódik, a Krisztushoz fordulás egy külön dolog, ami csak ezt követően történik. Amit Krisztus ad az pedig nem más, mint a teljesen ingyenes megbocsátás, azonban olyan megbocsátást, amelyben Ő kerül a trónra. Ez tehát nem az a megbocsátás, melyet Dietrich Bonhoeffer olcsó kegyelemnek hívna, hanem olyan, amely radikális odaszánást von maga után.
A beszélgetésről közzétett videóklipp itt tekinthető meg:
Nyitókép: Tucker Carlson az X-en