A képviselők 563 igen, 7 nem és 17 tartózkodó szavazatot adtak le, ami azt mutatja, hogy az Európai Parlament tagjai között politikai meggyőződéstől független konszenzus alakult ki a béranyasággal kapcsolatban.
Az emberkereskedelemről szóló 2011-es európai irányelv, mostantól magába foglalja „a béranyaságot, mint a kihasználás egyik formáját”, valamint az illegális örökbefogadást és a kényszerházasságot is. A szabályozás felülvizsgálatát François-Xavier Bellamy európai parlamenti képviselő kezdeményezte, aki a francia jobbközép párt, a Les Républicains politikusa és emellett az Európai Néppárt (EPP) tagja.
A szavazással egy időben Bellamy konferenciát szervezett az Európai Parlamentben a béranyaság kérdéséről Olivia Maurellel, aki a Casablanca Nyilatkozat szóvivőjeként képviselte a béranyaság betiltását célzó nemzetközi szervezetet.
A szavazás sajtóközleményében a szervezet rámutat, hogy a gyermekek jogairól nem esik szó a kiegészítésben. „A gyermekek jogait mindig elfelejtik” – kommentálta Maurel.
Mindenképpen eredmény a „béranyaság, mint kizsákmányolás” kiegészítés irányelvbe való felvétele, de fontos hangsúlyozni, hogy ez nem jelenti a béranyaság határozott elutasítását. A módosítás szövegezése elítéli „a béranyaságot, mint kizsákmányolás céljából folytatott emberkereskedelmet”, és „azokat a személyeket, akik béranyaságra ráveszik vagy kényszerítik a nőket”.
A gyakorlat támogatói által gyakran felhozott „etikus béranyaság” érvet (amikor egy nő „altruista módon” önként jelentkezik egy gyermektelen pár béranyájaként) a jelenlegi módosítás nem ítéli el. Ellenben az irányelv kimondja, hogy a béranyaság „a kényszer és a megtévesztés egyik formája”, gazdasági, érzelmi vagy családi szempontból is” a béranyák számára.
Az új rendelkezések az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetésük után 20 nappal lépnek hatályba. A tagállamoknak ezután két évük van ezek bevezetésére. Felmerül a kérdés, hogyan viszonyulnak majd az európai országok például Ukrajnához, egy olyan országhoz, ahol tömegesen gyakorolják a béranyaságot a nyugat-európai szülők kérésére.
Nyitókép: Shutterstock