Az olasz kormány által április 23-án benyújtott törvényjavaslat súlyos szankciókat ír elő a mesterséges intelligencia (AI) bármely jogszerűtlen alkalmazásáért. A javaslat törvénybe iktatása az első nemzeti szinten történő AI szabályozás lenne Európában, kiegészítve az EU már meglévő szabályozását.
A törvényjavaslat egy ,,nemzeti mesterséges intelligencia stratégiát” hozna létre, ami azt biztosítaná, hogy az AI technológiák alkalmazása során tiszteletben tartsák az emberek ,,autonómiáját és döntési szabadságát”.
A törvényjavaslat egyrészt 1 milliárd euróig terjedő kezdeti beruházást javasol azon AI projektek és startup cégek támogatására, akik betartják az előírást. Másrészt pedig súlyos szankciókat, beleértve pénz- és börtönbüntetést szab ki azokra, akik AI-hoz köthető bűncselekményt követnek el. Ezen bűncselekmények közé tartozik a szerzői jog megsértése, a mesterséges intelligencia használata pénzmosás elősegítésére és a másokról készített káros digitális tartalmak (deepfakes) létrehozása.
Olaszország kezdetek óta az élen jár az AI szabályozásában. Itt tiltották be először az OpenAI ChatGPT-jét, melyet addig tartanak fenn, amíg bizonyos adatvédelmi aggályokat nem orvosol az Open AI. Ám ezek az erőfeszítések nem állnak meg a nemzeti szinten. Giorgia Meloni miniszterelnök korábban kijelentette, hogy a mesterséges intelligencia szabályozása továbbra is az egyik fő prioritása az év végéig tartandó olasz G7 elnökségnek.
Meloni-nak személyes oka is van arra, hogy felveszi a harcot az AI által készített káros tartalmak ellen. Július 2-án két szardiniai férfi ellen fog tanúskodni, akiket azzal vádolnak, hogy Meloni arcát felhasználva több pornográf tartalmat is készítettek, majd azokat 2020-ban egy amerikai pornóoldalra feltöltötték. Meloni 100 ezer eurós ,,szimbolikus” kártérítést kért, amit felajánlott a családon belüli erőszak női áldozatainak támogatására.
Az elmúlt években mindenki számára hozzáférhetőbbé vált a deepfake tartalmak készítése a mesterséges intelligencia kép- és videógeneráló funkciója által. Ezért fontosnak tartja az olasz kormány, hogy ezeknek az eszközöknek az alkalmazását minél hamarabb szabályozzák.
Nyitókép: Shutterstock