A japán Egészségügyi és Jóléti Minisztérium nemrégiben közzétett adatai szerint 758.631 csecsemő született 2023-ban. Az országban 1899 óta – amióta a születéseket hivatalos statisztikákon jegyzik – nem volt ilyen alacsony a születések száma. Ez a 2022-es évhez képest is 5,1%-os csökkenést jelent.
Mi áll az esés mögött?
A drasztikus visszaesés egyik okának a házasságkötések számának nagy mértékű csökkenését tartják. 2023-ban ugyanis 5,9%-kal csökkent a házasságkötések száma. Ez az érték először esett félmillió alá, 489.281 párra. Mindez azért jelentős, mert a japán társadalom hagyományos értékeinek köszönhetően a házasságon kívüli születés meglehetősen ritka.
A felmérések szerint a japán fiatalokat a munkavállalás kilátástalansága, a magas megélhetési költségek és a vállalati kultúra riasztja el leginkább a házasságkötéstől és a családalapítástól. Ennek következtében a síró csecsemők és az utcán játszó gyermekek egyre ritkább látványnak számítanak a távol-keleti országban.
Mit lép a japán kormány?
Yosimasa Hayashi kabinetfőtitkár szerint a 2030-as évek végéig tartó, körülbelül 6 éves időszak lesz az utolsó lehetőség a negatív tendencia megfordítására. ,,Nincs vesztegetni való idő” – jelentette ki.
A japán miniszterelnök, Fumio Kishida az alacsony születésszámot ,,Japán legnagyobb válságának” nevezte.
Válaszul előterjesztett egy intézkedéscsomagot, amely leginkább szülésre, gyermekekre és családokra vonatkozó támogatásokat és segélyt tartalmaz.
Sok szakértő azonban szkeptikusan tekint a kormány erőfeszítéseire. Az intézkedések ugyanis elsődlegesen azoknak jelentenek segítséget, akik már házasok vagy éppen gyermekvállalást terveznek. Nem foglalkoznak azonban a fiataloknak egy egyre növekvő csoportjával, akik már a házasságkötésig sem jutnak el.
Hova vezet a negatív trend?
Az előrejelzések szerint 2070-re Japán 125 milliós lakossága 30%-kal 87 millióra fog csökkeni, valamint minden 10-ből 4 ember 65 éves vagy annál idősebb lesz. A zsugorodó és elöregedő népesség a gazdaságra és a nemzetbiztonságra is jelentős hatást gyakorol majd.